Kos Adası – Kefalos Köyü

Last Updated on 23 November 2023 by TT

Kos kefalos ulaşımKefalos Köyü / İstanköy; Nüfus; 2500. Mesafeler; Kos merkeze 42 km. Andimahya’ya 18 km. Toplu ulaşım imkanları; KTEL belediye otobüsleri ile sezona ve haftanın günlerine bağlı olarak günde 1-4 sefer. Taksi ile ulaşım 50-60 € civarındadır. 

Kos’un en batısında, merkeze en uzaktaki köy olan Kefalos, deniz ve doğa açısından adanın en güzel yerlerinin başında gelir. Kefalos’un merkezi sahilden bir kilometre kadar içeride küçük bir tepe üzerine kurulmuştur. Kefalos sahili kilometrelerce uzunlukta art arda sıralanmış plajlar ve cam gibi berrak denizi yaz boyunca hareketlidir. Plaj boyunca limanlar, beach kulüpler, restoranlar, oteller ve tatil köyleri bölgeyi bakir bir alan olmaktan çıkartmıştır. Kefalos’un en popüler sahil yerleşimleri Kamari ve Aghios Stefanos’tur.

Kefalos ve çevresinin zengin bir tarihi geçmişi vardır. Köy içindeki bitişik nizam evler ve dar sokaklar size tipik bir Yunan adasında olduğunuzu sürekli hatırlatır.

Kefalos’ta gezilecek görülecek yerler

Kefalos’ta görülecek yerler arasında geleneksel köy ve ada yaşamını tanıtan “Geleneksel Kefalos Ev”i ile eski yeldeğirmenini sayabiliriz.

Aghios Stefanos sahilinde, Kastri Adası’nın karşısında, erken dönem Hıristiyan bazilikası (Aghios Stefanos)’nın kalıntıları ilginizi çekebilir. Bu tarihi sit alanı 5. ve 6. yüzyıllardan kalma iki bazilikadan oluşur.

Kos, Kefalos Köyü
Aracınız var ise Kefalos çevresini de turlayabilir, isterseniz Kefalos’un 3 km kadar güneyindeki Palatia’ya gidebilirsiniz. Palatia’da MÖ 411 yılında Spartalılar tarafından yakılıp yıkılan fakat geriye fazla bir şey kalmayan adanın eski başkenti “Astypalaea”nın kalıntıları vardır. Antik şehirde günümüze pek sağlam bir yapı kalmamış olsa da MÖ 5. yüzyıla tarihlenmiş tarım tanrıçası Demeter Tapınağı, sağlık tanrısı Asklepios Tapınağı, bir Dorik tapınak ve Helenistik tiyatro harabeleri tarih meraklılarının ilgisini çekebilir. Aynı arkeolojik alanda bir tepenin üzerine inşaa edilmiş olan Kutsal Meryem Kilisesi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Bu tepeden Kefalos ve Ege Denizi’nin güzel bir manzarası vardır.

Kos Kefalos Ziniotissa KilisesiPalatia’nın 1-2 km kadar güneyinde kalan Zini Tepesi’ndeki etkileyici ve panoramik deniz manzarasına sahip minik Panaghia Ziniotissa (Bakire Meryem) Kilisesi bulunur. Kilise yakınındaki “Aspri Trypa” (beyaz mağara) Mağarası’nda Neolitik ve daha yakın dönemlere ait buluntular ele geçmiştir.

Kefalos’un 7 km güneyinde yer alan Kutsal Aghios Ioannis (Aya Yanni/St. John) Manastırı küçük olmasına rağmen Kos Aghios Ioannis Manastırı değerli ikonaları, freskleri, altından avizesi, eski çan kulesi, tüm kiliseyi örten asırlık çınar ağacı ve huzur veren manzarası ile ziyarete değerdir.

Yine panoramik deniz manzarası için ziyaret edilebilecek bir diğer küçük kilise de Aghios Mamas’tır ve Kefalos’a 11 km uzaklıktadır. Kefalos’un 5 km kuzeyindeki sapa Limnionas Koyu’nun küçük limanı dalgalı denizlerde balıkçı tekneleri ile turist tekneleri için bulunmaz bir barınaktır. Yakınlardaysanız limandaki balık lokantasına da uğrayabilirsiniz.

7 km’lik toprak yoldan ulaşılabilen, küçük tenha koylar ve kayalık plajların bulunduğu uzak bir bölgede yalnız başına duran küçük Aghios Theologos Kilisesi adanın en batıdaki kilisesidir.

Kefalos’ta ne yapılır, festivaller, dini yortular

Haziran ve Temmuz aylarında Kefalos’ta iseniz yerel bayramları (panigiri) kaçırmayın. 26 Temmuz’da Aghia Pareskevi, 15 Ağustos’ta Hz Meryem’in Göğe Yükselişi, 29 Ağustos’ta Aghios Ioannis Bayramı kutlanır. Ekim ayında Kefalos çevresi için geziler düzenlenir. Çevrede pek turistin olmadığı Şubat ve Mart aylarındaki karnaval eğlenceleri sakin köyleri şenlendirir.

Leave a Comment