British Musuem

Last Updated on 2 March 2024 by TT

Londra British Museum Müzesi

British Museum: Adres; Great Russell Street, London, WC1B 3DG. Metro İle Nasıl Gidilir; En yakın metro istasyonları, Tottenham Court Road (500m), Holborn (500m), Russell Square (800m), Goodge Street (800m). Otobüs İle Nasıl Gidilir; Yakından geçen otobüs hatları 1, 8, 19, 25, 38, 55, 98, 242 (New Oxford Street’de inin), 10, 14, 24, 29, 73, 134, 390 (Tottenham Court Road’un kuzeyinde veya Gower Street’in güneyinde inin), 59, 68, X68, 91, 168, 188 (Southampton Row’da inin). Açılış Kapanış Günleri  & Saatleri; 24, 25, 26 Aralık, 1 Ocak ve paskalya cuması günleri kapalıdır. Normal günlerde galeriler 10:00-17:30 arası açıktır. Cuma günleri galerilerin çoğu 20:20’a dek açık kalır. Bazı galeriler bakım sebebi ile zaman zaman kapatılabilir. Kapatılan galerileri buradan görün.  Giriş Ücreti; buradan 2 saatlik rehberli turlara katılabilirsiniz. Veya London Pass ile ücretsiz girebilirsiniz.

İnsanlık tarihine, sanatına ve kültürüne adanmış olan British Museum Londra, şehrin Bloomsbury bölgesinde bulunur. Müzede insanlık tarihinin başlangıcından günümüze dek tarihlenen 8 milyondan fazla eser sergilenir. Fizikçi ve bilim adamı Sir Hans Sloan’ye ait olan bir koleksiyonun üzerine toplanmaya başlanan eserler 1753 yılında inşaasına başlanan ve bugünkü müzenin yerinde bulunan Montagu House’da 1759’da halka açılmıştır. 250 yıllık süre içinde bir kaç kol enstitüye ayrılan müze, eski İngiliz kolonilerinden getirtilen ve dünyanın dört yanından toplanan, kaçırılan eserlerle bugüne dek gelmiştir. Dünyaca önemli eserler arasında Atina Akropolü’nden getirtilmiş olan Elgin Mermerleri ile ülkemizden getirtilmiş olan Nereidler Anıtı ve Truva Hazinelerinin parçaları gibi ihtilaflı olan ve anavatanına dönmesi için uğraşılan eserler de vardır.

British Museum eserler
Elgin Mermerleri

British Museum Londra: Görülecek Önemli Eserler

British Museum Londra da eserler dört ana bölüm halinde sergilenmektedir;

  • Eskiçağ Eserleri Bölümü; Antik Mısır, Batı Asya, Antik Yunan, Antik Roma, Tarih Öncesi İngiltere, Ortaçağ ve Doğu Medeniyetleri’ne ait eserler ayrı ayrı bölümlerde sergilenir.
  • Sikkeler Ve Madalyalar Bölümü
  • Baskılar ve Resimler Bölümü
  • İnsanlık Müzesi Bölümü (ayrı bir binanadır)

Mısır medeniyetine ait Rosetta (Reşit) Taşı, Ninova Sarayı’na ait Asur kabartmaları, Bodrum’daki Mozelyum’un frizleri, Sutton Hoo Gemi Mezarlığı, tunçtan ve fildişinden yapılmış antik Afrika sanatına ait figürinler British Museum Londra da öncelikle görülmesi gerekenlerin başında gelir. Ayrıca Hitit, Urartu, Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı medeniyetleri başta olmak üzere Anadolu Medeniyetlerine ait sayısız eser de müzede görülebilir.

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

Leave a Comment