Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Last Updated on 27 July 2022 by TT

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Katalan Ulusal Sanat Müzesi (Museu Nacional d’Art de Catalunya); Adres, Plaça de Espanya. Giriş ücreti, 12 €. İspanya Meydanı yakınında, Montjuic Tepesi yamaçlarındaki Katalan Ulusal Sanat Müzesi ünlü Katalan Modernisme sanatçısı Jose Puig i Cadafalch tarafından neo-klasik ve neo-barok tarzlarında tasarlanmış, 1929 Dünya Ticaret Fuarı öncesi açılmıştır. O dönem fuarda Katalunya pavilyonu olarak kullanılmış olan bu görkemli yapının içinde günümüzde Katalonya’nın en önemli karma sanat müzesi yer alır.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi’ndeki önemli eserler

 1. Romanesk Sanat Koleksiyonu’nun tamamı
 2. Maria Fortuny’nin “Batalla de Tetuan” Tablosu
 3. Lluís Dalmau’nun “Mare de Déu dels Consellers” Tablosu
 4. Francisco de Zurbarán’ın “Immaculate Conception” Tablosu
 5. El Greco’nun “Saint Peter and Saint Paul” Tablosu
 6. Francisco de Goya’nın “Al legoria de l’amor” Tablosu
 7. Canaletto’nun “El retorn del Bucentaure el dia de l’Ascensió” Tablosu
 8. Damià Campeny’nin “Lucrècia morta” Heykeli
 9. Marià Fortuny’nin “The Spanish Wedding” Tablosu
 10. Ramon Casas’ın “Ramon Casas and Pere Romeu on a Tandem” Tablosu
 11. Josep Llimona’nın “Desolation” Heykeli

Romanesk Sanat Koleksiyonu

“Museu Nacional d’Art de Catalunya”, romanesk eserler açısından dünyanın en zengin ve en değerli koleksiyonuna sahiptir. 11. ve 12. yüzyıllara ait bu romanesk eserlerin büyük kısmını Kuzey Katalonya (ağırlıklı Pireneler Bölgesi)’daki kiliselerden toplanarak getirilen freskler oluşturur ve her biri görmeye değer güzelliktedir. Bunlardan en değerli olanları ise Ambit 5 ve Ambit 7 salonlarında sergilenenlerdir. Freskler özel bir teknikle kilise duvarlarından çıkartılarak müzeye taşınmıştır. Kiliselerde ise orjinal fresklerin replikaları bulunmaktadır.

Gotik, Rönesans ve Barok Koleksiyonlar

Ambit 22’den itibaren Katalonya ve İspanya’nın da diğer bölgelerine ait önemli Gotik sanat eserler sergilenir.

Ardından gelen Rönesans ve Barok bölümde İspanya’nın farklı bölgelerine ait eserlerle birlikte iki önemli özel koleksiyon yer alır. Bunlardan biri olan Combo Bequest Salonu’nda, İtalyan Rönesansı’nın, İspanyol ustaların ve rokoko döneminin Verenose, Titian, Rubens, Goya, Gainsborough gibi önemli sanatçılarının eserlerini görebilirsiniz. Diğer özel koleksiyon Thyssen-Bornemizsa salonunda ise El Greco ve Tintoretto ve hemen bir sonraki salonda ise İspanyol Altın Çağı’nın Zurbaran, Coello ve Ribera gibi önemli sanatçılarının eserleri görülebilir.

Katalan Sanatçılar Koleksiyonu

Katalan Milli Sanat Müzesi’nin Ambit 61’den itibaren sonraki salonların tamamı sadece Katalan sanatına ayrılmıştır. Modernisme, Romantizm, Avantgarde ve Noucentisme (modernisme karşıtı) gibi sanat akımlarında eserler vermiş olan Katalan sanatçılar arasında realist ressamlardan Marià Fortuny’nin İspanyol ve Fas orduları arasındaki savaşı tasvir eden ”Batalla de Tetuan” (Tetuan Savaşı) tablosunu özellikle görünüz. Ambit 77’de ise Gaudi’nin Casa Batllo ve Colonia Güell için tasarladığı ahşap sandalyeler ilginizi çekebililir.

Leave a Comment