Elhamra’ya Nasıl Gidilir?

Malaga’dan Elhamra Sarayı’na Nasıl Gidilir

(Şubat 2018 itibarı ile) THY Endülüs Bölgesinde sadece Malaga’ya uçmaktadır. Elhamra Sarayı ise Malaga’ya 126 km karayolu mesafesindeki Granada şehrindedir. Malaga’dan Granada’ya gitmenin en pratik ve ekonomik yolu otobüs kullanmaktır. Yolculuk sresi 1,5-2 saat arasında değişmektedir. Bilet fiyatları ise tek yönde 12 € ile 14 € arasındadır. Aynı zamanda Malaga Havalimanı’ndan kalkıp Granada Otobüs Garı‘na giden otobüs seferleri de vardır. Bu yolculuk ise 2 saatten biraz daha fazla sürmektedir. Bilet fiyatları ise tek yönde 12 € ile 14 € arasındadır. Eğer uçağınız indiğinde Granada’ya direkt otobüs bulamazsanız Malaga Otobüs Terminali’ne giderek buradan otobüslere binebilirsiniz. Havalimanından Malaga Otobüs Terminali yarım saat sürer ve bilet 3 €’dur. Sabah 07.00 ile akşam 21:30 arasında her saat bir otobüs vardır. Malaga-Granada otobüs biletinizi ALSA firmasının web sitesinden alabilirsiniz.

Granada otobüslerine yetişemezseniz buradan bütçenize uygun bir otel bulabilirsiniz veya dört kişi bir araya gelerek yaklaşık 160 € ödeyerek taksiyle gidebilirsiniz.

Sevilla’dan Elhamra Sarayı’na Nasıl Gidilir

Sevilla’da iseniz ve Elhamra Sarayı’nı gezmek istiyor iseniz Endülüs’ün başka bir şehri olan Granada‘ya gitmeniz gerekiyor. Sevilla-Granada arası karayolu ile 250 km‘dir.

Sevilla’dan Granada’ya hem tren hem de otobüs ile gidebilirsiniz. Tren ve otobüs fiyatları kalabalık sezonlarda aşağıdaki fiyatların üzerine çıkabilmektedir.

Tren ile yolculuk 3 saat sürer ve bilet fiyatı tek yönde ortalama 25 €‘dur. Sevilla’da tek tren garı vardır ve adı Santa Justa‘dır (San Bernardo istasyonu ile karıştırmayın).  Santa Justa merkezden biraz uzak olduğu için taksi tutmanız veya belediye otobüsü ile gitmeniz gerekir. Tren garının yakınında (2018 itibarı ile) bir metro durağı yoktur. En yakın metro durağı Nervión’dur.

Otobüs ile yolculuk 3 saat sürer ve bilet fiyatı tek yönde 20 € civarındadır. Sevilla’da iki tane otobüs terminali vardır. Granada’ya giden otobüsler Prado de San Sebastian Otobüs Terminali‘nden kalkar. Bu terminal şehir merkezine 15 dakika yürüme mesafesindedir (Adres; c/Manuel Vazquez Sagastizabal). En yakın metro durağı ise Metro Prado de San Sebastián’dır.

Araba ile gidecek iseniz a-4 ve A-92 karayollarını takip etmeniz gerekir.

Cordoba’dan Elhamra Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Endülüs’ün önemli şehirlerinden biri olan Cordoba’dan Elhamra Sarayı’nın olduğu Granada’ya hem otobüs hem de tren ile gidebilirsiniz.

Otobüs ile yolculuk süresi yaklaşık seçilen otobüse göre 2 saat 45 dakika ile 4 saat arasında değişir. Bilet ücreti tek yönde yaklaşık 12 €-20 €‘dur. Bu fiyat yoğun turizm sezonlarında artabilir. Otobüs seferleri belli aralıklarla sabah erken saatlerden akşamın erken saatlerine dek devam eder. Hafta sonları da servisler aynı sıklıkta devam etmektedir. Cordoba’dan otobüsler şehir merkezindeki Otobüs Terminali’nden (Estación De Autobuses) kalkar ve Granada’nın otobüs terminali Estacion de Autobuses de Granada’ya varır. Granada otobüs terminali şehir merkezine 3 km (yürüyerek 40 dk) mesafededir.

Tren ile Cordoba’dan Granada’ya seyahat süresi ortalama 3 saattir. RENFE tarafından verilen hizmetin bilet fiyatları tek yönde sezona ve doluluğa bağlı olaral 18 € ile 55 € arasında değişir. İlk tren sabah 7-8 gibi saatlerde başlar ve akşam 6-7’ye dek devam eder. Cordoba’dan Granada’ya direkt tren seferi yoktur, tamamı aktarmalıdır.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x