Madrid Bernabeu Stadyumu

Last Updated on 8 July 2022 by TT

Madrid Bernabeu Stadyumu

Madrid Bernabeu Stadyumu; C. F. Real Madrid Futbol Kulübü’nün resmi stadyumu olan Santiago Bernabeu Stadyumu (Estadio Bernabeu) Madrid’te bir futbol sever için gezilecek yerlerin başında geliyor. 1947 yılında inşaa edilen stadyumun adı o dönemin teknik direktörü olan Santiago Bernabeu Yeste‘nin adını taşıyor. Barnabeu Stadyumu nun ölçüleri 105 metreye 68 metre ve tam 85.454 oturma yeri kapasiteli. Stadyumda tüm yerler oturmalı, ayakta izleme yeri yoktur. Dünyanın en büyük ve en ünlü stadyumlarından biri olarak 1957, 1969, 1980 ve 2014 yılı Avrupa Kupası Finalleri ile 1982 FİFA Dünya Kupası finalleri burada oynanmıştır.

Bernabeu Stadyumu’na son eklemelerle yağmur ve güneşli havalar için açılır kapanır tavan eklenmiştir. Büyük kapasitesine rağmen stadyum 15 dakikada boşalabilir.

Bernabeu Stadyumu’na metroyla nasıl gidilir?

Bernabeu Stadyumu Madrid’in merkezinden kuzeye doğru 5 km uzaklıkta, Castellana Caddesi üzerindedir. Dolayısı ile şehir merkezinden yürüyerek gidilmez. Metro ile; en uygun vasıta metrodur, stadyumun tam önünde ineceksiniz. L10 metro hattına binip Metro Santiago Bernabeu‘da inmeniz gerekiyor. Belediye Otobüsü (EMT) ile; 14, 27, 40, 43, 120, 126, 147, 150 numaralı Bernabeu’dan geçer. Tren ile; Nuevos Ministerios İstasyonu’nda inip 800 metre yürümeniz gerekiyor.

Bernabeu Stadyumu Müzesi

Bernabeu Stadyumu ve tesislerini gezebilirsiniz. Bunun için bir tur bileti almanız gerekiyor. Turlarda stadyumu, futbol sahasını, soyunma odalarını, Best Club In The History Odası’nı, Sansasyonlar Odası’nı, Başkanlık Bölümünü, Basın Odası’nı ve başka yerleri görebilirsiniz. Turlar maç günleri olmayabilir ya da ziyaret saatleri değişebilir.

Leave a Comment