Kos Adası Plajları

Last Updated on 15 August 2023 by TT

Kos Adası Plajları

Kos Adası plajları temizlikleri, çeşitlilikleri, kilometrelerce uzunlukları ve genişlikleri ile Oniki Adalar içinde haklı bir üne sahiptir. İstanköy Adası’ndaki plajların çoğu altın rengi ince kumlardan oluşurken, kum sevmeyenler için de küçük çakıllı, byük çakıllı plajlar da mevcuttur. Adanın Marmari, Tigaki, Mastihari gibi kuzeye bakan plajları daha rüzgarlıdır ve sörf için idealdir. Plajların bir çoğunda kabin, tuvalet, duş, yeme-içme olanakları, şemsiye, şezlong ve ücretsiz duş alma imkanı vardır.

Kos Adası’nın en güzel plajları

Adanın kuzeye bakan plajlarında deniz dalgalıdır ve sörf için uygundur. Sezonda en kalabalık olan plajlar Kardamena, Lambi, Marmari, Tigaki ve Paradise Plajları‘dır. Tenha bir plaj arıyorsanız ancak özel araçla gidebileceğiniz, adanın meskun olmayan uzak sahillerini (özellikle Kefalos tarafı) ya da turistik plajların uzak köşelerini tercih edebilirsiniz.

Kos plaj haritası

Kos Adası’nda denize girmek için en güzel yerler nerededir?

1- Tigaki Plajı

Kos merkeze 10 km’dir. 10 km uzunluğunda temiz fakat genelde dalgalı denize sahi, geniş ve beyaz kumlu bir plajdır. Çevresi yeşilliktir ve Alikes Tuz Gölü’ne yakındır. Buraso Lambi Plajı’ndan sonra şehirde yaşayanların en çok geldiği plajdır. Plajın kuzeyine doğru yürüseniz denize akan dere yatağını geçtikten sonra nudistlerin, daha da ileride geylerin tercih ettiği kısım vardır. Olanaklar: belediye otobüsü, her türlü turistik işletme, surf ve diğer su sporları, şemsiye, şezlong.

Kos Lambi Milos Plajı2- Lambi Plajı

Kumluk ve dalgasız Lambi plajı, Kos Limanı’nın kuzeyinden başlayıp 1 km mesafedeki Milos Beach Club’a dek uzanır. Olanaklar: Yeme-içme, şemsiye-şezlong, su sporları vs.

 

 

Kos Psalidi Plajı3- Psalidi Plajı
Kos’a 3.5 km mesafede olup Agios Fokas yerleşimine yakındır. Uzun ve temiz bu plaj yer yer kumlu, yer yerse çakıllıdır. Yakınında küçük bir su parkı ile koruma altındaki Psalidi doğal sulak alanı bulunur. Olanaklar: Belediye otobüsü, konaklama, yeme-içme, su sporları, şezlong-şemsiye.

Kos Marmari Plajı4- Marmari Plajı

Kos’a 14 km mesafede olup Marmari beldesinin önünde uzanır. Uzun ve kumluk plajı, genelde dalgalı bir denizi vardır. Altyapısı gelişmiştir. Olanaklar: Belediye otobüsü, konaklama, yeme-içme, surf ve diğer su sporları, şezlong-şemsiye.

 

Kos Plajları, Kefalos5- Kefalos Plajları

Kos’a 42 km uzaklıkta ve Kefalos yerleşiminin 1-2 km uzağındaki sahilde sıralanan plajların kumu ince ve yumuşak, denizi kristal gibi berrak olup aynı zamanda adanın en soğuğudur. En popüler Kefalos plajları arasında Langades (Banana), Paradise ve Agios Stefanos’u sayabiliriz.

Paradise Plajı; Kos’a 33 km, Kefalos’a 7 km’dir. İnce beyaz kumu, dalgasız ve berrak denizi ile isminin hakkını verir. Denizden çıkan volkanik, sıcak hava baloncukları ilgi çeker. Nudist kısmı vardır. Olanaklar: Belediye otobüsü, yeme-içme, paragliding, jet-ski…vs.

Aghios Stefanos Plajı: Denizi sığıdır ve kayalıklarında çoğu zaman çok güzel açmış yabani çiçekler görülebilir. Roma döneminden kalma deniz kenarındaki antik kalıntılar fotoğraf için güzel görüntüler verir. Yakındaki Kastri Adası da adeta İstanköy’ün simgesi olmuştur. Olanaklar: Belediye otobüsü, yeme-içme alternatifleri, su sporları, şemsiye- şezlong.

Langades Plajı; Beyaz, ince kumlu, kum tepecikleri ve çevredeki pitoresk ardıç ağaçları ile diğerlerinden ayrılır.

6- Agios Fokas Plajı

Kos’a 9 km, Thermes’e 2 km uzaklıktaki bu güzel plajın siyah kumlu, beyaz kumlu ve çakıllı olan farklı bölümleri vardır. Çakıl oranı daha fazla olduğundan diğer plajlar kadar kalabalık olmaz. Sol tarafı nüdist bölümdür. Bu plajdan günbatımı muhteşemdir. Olanaklar: Belediye otobüsü, yeme-içme imkanı, şemsiye, şezlong, rüzgar sörfü.

Kos Lambi Milos Plajı7- Lambi Mylos Plajı

Kos’a 1,5 km mesafedeki bu uzun ve kumluk plaj Lambi Plajı’nın son kısmını oluşturur. İsmini burada bulunan eski bir yeldeğirmeninden ve bir beach kulüpten almıştır. Lambi Plajına göre daha sessiz sakindir. Olanaklar: Yeme-içme, şemsiye, şezlong.

8- Polemi Plajı (Exotic, Xeracambos, Magic)

Kumu ince, suyu pırıl pırıl, dalgasız ve soğuktur. Jet-ski bulunmaz. Bir bölümü nudistlere ayrılmıştır. Dileyenler burada etrafı kapalı hasır kabinlerden kiralayabilir. Her yaştan insan vardır ve aileler rahat edebilir.
Kefalosa gelmeden 8 km önce “Magic Beach Fish Tavern” tabelasından sahil yoluna sapılarak ulaşılır. Olanaklar: Yeme-içme, duş, şemsiye-şezlong.

kos termes kaplıca plajı9- Thermes Plajı
Kos’a 10 km ve Aghios Fokas; 2 km’dir. Volkanik çakıl taşlarından ve yer yer kumdan oluşan, suyu sıcak ve olan termal bir plajdır. Kaynak suyundaki minerallerin romatizma ve kireçlenmeye iyi geldiği söylenmektedir. Araçtan indikten sonra 5 dakika yürüme mesafesindedir. Gün içinde kalabalık olduğu için sabah veya 16:00’dan sonra gidilmesi tavsiye olunur. Olanaklar: Konaklama, belediye otobüsü, yeme-içme, şezlong-şemsiye.

kos limnionas plajı10- Limnionas Plajı

Kos’a 43 km, Kefalos 5 km uzaklıktaki bu plaj, sapalığı, küçüklüğü ve olanaklarının azlığı sebebi ile en tenha olanlardan biridir. Kumluktur. Çevrede yapılaşma yoktur. Doğal bir koy içerisinde kaldığından rüzgarlardan korunur. Şirin, mütevazı tavernası adalılarca da sevilir. Olanaklar: İskele ve liman, yeme-içme, liman, şezlong-şemsiye.

11- Kamila (Camel) Plajı

Kos’a 34 km, Kefalos’a 6 km. Çakıl ve ince kum karışımından oluşan, sakin, sapa, küçük ve jet-ski bulunmayan bir plajdır. Deniz suyu berrak, dalgasız ve soğuktur. Olanaklar: Yeme-içme, şemsiye-şezlong.

12- Mastichari Plajı

Kos’a 20 km mesafedeki bu ince kumlu plaj Mastihari Köyü’nün önünden başlar. Konaklama, yeme-içme, rüzgar sörfü olanakları vardır. Denizi genellikle serin ve dalgalıdır.

13- Kardamena Plajı

Kos’a 26 km. 3 km uzunluğundaki bu popüler plaj aynı adı taşıyan balıkçı köyünün önünde uzanır. Kumu ince ve beyaz, denizi dalgasız ve turkuvaz rengidir. Olanaklar: Belediye otobüsü, liman, konaklama, yeme-içme, şezlong-şemsiye.

14- Şehir Plajı (en yakın plaj)

Kos Kalesi’nin hemen yanından başlar ve marinaya dek uzanır. Adanın en iyi plajlarından biri olmasa da temizdir ve her türlü olanak mevcuttur. Denizi yer yer çakıllıdır ve çabuk derinleşir.

KOS ADASI’NIN PLAJLARINI ZİYARET ETTİNİZ Mİ? EN ÇOK HANGİSİNİ SEVDİNİZ, TAVSİYE EDER MİSİNİZ? DİĞER OKUYUCULARA FİKİR VERMEK İÇİN AŞAĞIYA YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ.

Leave a Comment