Kos Adası; En İyi Restaurantlar, Balık Lokantaları, Tavernalar

Last Updated on 15 August 2023 by TT

Kos Adası’nda bulunan pek çok taverna ve restoran arasında en iyileri hangisi? Kos Adası tatilinizi yemek şenliğine çevirmek istiyorsanız işte size Kos’taki en iyi restoranların listesi;

Kos Adası’ndaki en iyi restoranlar

  • €€; Ekonomik
  • €€€; Orta fiyatlı
  • €€€€; Orta üstü

* Nick The Fisherman: €€€ * Averof 21, Kos Town. Tel: +30 2242 023098  1 Mart-1 Ekim arası haftanın her günü, öğle servisinden gece 01’e dek açık. Burası Kos’un en ünlü ve popüler balık lokantasıdır. Bu sebeple fiyatlar diğer yerlere göre bir nebze daha yüksek gelebilir. Fakat konum, lezzet ve servis açısından adanın en iyilerindendir. Deniz mahsülleri dışında et seçenekleri de mevcut.

* Caravelle Beach Tavern: €€€ * Averof 24, Kos. Tel: 0030-22420 22129.  Her gün gün boyu açık. Fatma Hanım’ın işlettiği bu tavernada deniz mahsulleri, özellikle de midye buğulama, midye saganaki, simi karidesi ve kalamar tava mutlaka denenmeli. Sezonda bazı akşamlar canlı müzik ve şov da oluyor.

Krasivulos: €€ * Artemisias 48, Kos. Tel: 0030-22420 30467.  Her gün gün boyu açık. İsteğinize göre dana veya domuz etinden pişirilen adadaki en lezzetli souvlaki (kebap)yi bu turistik olmayan, uygun fiyatlı, mütevazı aile işletmesinde yiyebilirsiniz. Etler adanın doğal besili hayvanlarından temin ediliyor.

* Taverna Oromedon: €€€ * Zia Köyü Tel: 0030-22420 69983  Gün boyu açık. Panoramik manzarası ve muhteşem gün batımı ile romantik bir akşam yemeği için adadaki en doğru restorandır. Lezzetli yöresel mezeler ve yemekler arasında kuzu veya keçi etinden yapılan stifado ile geleneksel tatlı galataboreko’yu deneyin. Pazar öğle yemeklerinde fırında oğlak servis edilir. Rezervasyon gerekebilir.

* Avli Restaurant: €€€ * Kardameina. Tel: 0030-22420 69919  Her gün 17:00’den itibaren açık. Skoufezis ailesi tarafından işletilen bu restoran Kardamena Köyü’nün en iyi tavernalarından biridir. Akşamları canlı müzik eşliğinde Yunan mutfağının en lezzetli örneklerini restoranın avlusunda yiyebilirsiniz.

* Elia Traditional Restaurant: €€€. Apellou 27, Kos, Tel: 0030-2242022133. Eski şehrin içinde uzun yıllardır geleneksel ve son derece lezzetli Yunan yemekleri servis eden bu restoran 1890 yılından kalma eski bir taş ev içinde hizmet vermektedir.

* Barbas Psistaria: €€ * Evripilou 6, Kos Tel: 0030-222400 27856. Hoş dekorlu bu küçük ve işlek grill restoranda son derece lezzetli tavuk souvlaki ve ızgara bifteğin yanında fırın yemeklerini de deneyebilirsiniz.

* Ouzeri “Pote Tin Kyriaki”: €€ * Pissandhrou 9 Kos, Tel: 0030-22420 27872.  Pazar günleri kapalı, sadece akşam yemeği servisi vardır. Adı “Pazar Günü Asla” filminden gelen, adanın tek gerçek “ouzeri”si olan bu sempatik meyhane turistik değildir. Elle yazılan menüden uzonuzun yanında karides saganaki ve kabak çiçeği dolması (kolokythoanthi) özellikle tavsiye olunur.

* Petrino: €€€€ * Ioannou Theologou Square. Tel: 0030-22420 27251  Her gün 18:00’den itibaren. Kos Adası, En iyi balık lokantalarıMüstakil bir taş ev içindeki bu taverna adanın en şık ve iyi restoranlarından biridir. Yunan ve uluslararası yemeklerinin yanında 120 seçenekli geniş bir şarap menüsü vardır. Terası antik agora manzaralıdır.

* Restaurant Karnagio: €€€ * Ethelondon Polemiston & Filineu, Lambi, Kos, Tel: 0030-22420 27900. Lambi plajı önündeki bu balık lokantası adanın en iyilerinden biridir. Her zaman taze ve çeşitli deniz mahsülleri servis edilir.

* Platani Köyü Türk Restoranları: €€€ * Platani Köyü Meydanı. ALİ’s; 0030-22420 25264, ARAP; 0030-22420 28442, ŞERİF; 0030-22420 23784  restoranların üçü de yıl boyunca öğle ve akşam yemekleri için açıktır.

Ali’s, Arap ve Şerif adanın üç popüler Türk-Yunan tavernasıdır. Üçü de merkeze 2-3 km uzaklıktaki Türk Köyü Platani’nin meydanındadır. Adalı Yunanlılar ve turistler tarafından da sevilen bu restoranların meze ve yemekleri takdir görmektedir. Türk rakısı veya Kos şarapları eşliğinde Türk ve Yunan mezeleri, dolmalar, yaprak sarmalar, kebaplar…Türk tatlıları ve üstüne de sert bir Türk kahvesi ile denemeye değer. Platani’ye gidemeyenler Ali’in yemeklerini şehir içindeki yeni yerinde de tadabilirler; Artemisias Street, 23, Kos.

kos adası nerede yenir, en iyi restaurantlar

Yunanistan’da yeme – içme yerlerinin isimleri

Yunanistan’da farklı isimler altında bir çok yeme içme mekanı kafanızı karıştırabilir. Aşağıdaki rehber size yardımcı olacaktır.

* Taverna; otantik tavernalar genellikle bol şarapla uzun sohbetlerin birlikte olduğu akşam yemekleri için tercih edilen restoranlardır. Bir tavernada her an her şey olabilir. Çoğunlukla yemekler sohbet havasında yenirken bazen şarkılı, danslı ve tabak kırmalı atmosferler de ortaya çıkabilir.

* Psaro Taverna; ağırlıklı deniz mahsulü servis edilen tavernalardır. Çoğunlukla deniz kenarlarında olurlar, bazıları balıkları kilo ile satar. Pazar günleri saat 14:00’ten akşam yemeğine dek eğlenceli ortamlara rastlanabilir.

* Ouzeri (mezedopoulion); daha çok uzo ve meze ağırlıklı yenilip içilen meyhanelerdir. Hepsinde şarap ve bira servisi de vardır. Bazıları ana yemek servisi de yapar.

* Estiatorio; “magerefta” adı verilen fırında pişen yemek servis eden restoranlardır. Bazen “tis oras” denilen ızgara et ve hatta balık, meze ve salata da bulunabilir. Bazıları sadece gündüz açık iken çoğu öğle ve akşam açık olur.

* Psistaria; kokoreç, kuzu ve piliç çevirme gibi ızgara yemekler servis edilen restoranlardır.

KOS ADASI’NIN RESTORANLARINI ZİYARET ETTİNİZ Mİ? EN ÇOK HANGİSİNİ SEVDİNİZ, TAVSİYE EDER MİSİNİZ? DİĞER OKUYUCULARA FİKİR VERMEK İÇİN AŞAĞIYA YORUM BIRAKABİLİRSİNİZ.

Leave a Comment