Santorini Plajları

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Santorini Plajları

Santorini Plajları: Doğruyu söylemek gerekir ki Santorini Adası bir Mayorka bir Patara gibi plajları ile meşhur bir ada değildir. Fakat elbette bu adada plaj yok demek değil. Santorini de bir çok plaj var fakat Santorini volkanik bir ada olduğu için plajlar farklı renklerdeki kumlardan ve çakıllardan oluşuyor. Anlayacağınız burada alışık olduğumuz gibi altın rengi kumsallar yok. Santorini’nin plajları gerek kumlu gerek çakıllı olsun siyah plajlar Red Beach, Black Beach, White Beach gibi isimlerle anılıyor. Santorini plajlarının bir güzel tarafı ise plajlardaki kumlar çok ince olmadığı ve rüzgarla denize karışmadığı için deniz burada çok berrak ve böyle temiz bir suda yüzmek çok keyifli. İşte size aşağıda adadaki 10 kadar plaj arasında tavsiye ettiğimiz en güzel plajdan başlayarak hazırladığımız Santorini’nin En İyi Plajları Listesi;

1- Kamari Beach

Kamari Beach Santorini’nin en hem en iyi hem de olanaklar açısından en zengin plajıdır. Yer olarak adanın arkasında Kamari Köyü‘nün önünde uzanır. Fira’dan 9 km mesafededir. Plajın çevresinde bir çok kafe ve barlar vardır. Akşam saatlerinde de plaj ve üzerindeki ahşap yürüyüş yolu hareketlidir. Burası diğer plajlara göre merkeze en yakın plajdır. Kamari Köyü diğer bazı yerleşimler gibi yüksekte değil, denizle aynı seviyededir. Eğer Santorini’de plaja yakın bir yerde kalmak istiyorsanız ilk tercihiniz Kamari olmalı. Kamari’de kalmak isterseniz şu otelleri tavsiye edebiliriz; Kastelli Resort (delüx) , Sigalas Hotel (orta fiyatlı).

kamari plajı santorini
Kamari Plajı

2- Perissa, Perivolos ve Aghios Giorgios Plajları (Black Beach)

Perissa Plajı ile onun devamı olan Perivolos ile Aghios Giorgios (Aya Yorgi) plajları toplam 3.5 km uzunluğu ile Santorini’nin en uzun plajıdır. Üç plajın her biri 1, 1,5 km uzunluktadır. En kalabalık kısımları Perissa plajının olduğu kısımdır,  güneye doğru indikçe tenhalaşıp, sessizleşir. En az insanı en güneydeki Aya Yorgi Plajı’nda görürsünüz. Kum çeşidi her üç plajda da aynı cins kumdan oluşuyor; volkanik, siyak ve iri taneli. Bu arada Perissa plajı adanın en güzel plajlarından olmasının yanında zaman zaman plaj partilerinin yapıldığı, gençlerin takıldığı eğlenceli bir plajdır. Etrafta yeterli sayıda yeme içme ve konaklama üniteleri mevcuttur. Perissa Plajı Fira’dan 12 Km mesafededir. Bu plajın yakınlarında konaklamak isterseniz hepsi orta fiyat kategorisinden olan şu tavsiye ettiğimiz otellerden birini deneyebilirsiniz; Perissa için Aqua Blue Hotel, Perivolos için ise; Sea Sound Hotel.

santorini perissa plajı
Perissa Plajı

3- Red Beach

Red Beach yani “Kırmızı Plaj” Santorini’nin belki de en ünlü plaıdır. Plajı çevreleyen çevredeki parlak kırmızı renkteki volkanik kayalıklar ve plajın kırmızıya çalan taşları sıradışı bir görüntü oluşturur. Plaj kum-çakıl arası taşlardan oluşur. Gelenlerin önemli bir kısmı denize girmeden, fotoğraf çekmeden dönmesine rağmen burası küçük bir plaj olduğu için yaz aylarında aşırı kalabalık olabiliyor. Bu plajın bir özelliği de nüdistlerin de tercihi olması. Buraya gelmişken yakındaki Akrotiri Antik Şehri‘ni de gezmeyi unutmayın, oldukça ilginç bir yerleşim artaya çıkarılmakta. Antik şehirden plaja kısa bir yürüyüşle ulaşabilir ya da plaja, aşağıya ineceğiniz yere kadar araba ile gelip aracınızı buradaki otoparka park edebilirsiniz. Red Beach’de şnorkelle denizin altını görmek ve kırmızı kayaları görmek de hoş bir fikir olabilir. Red Beach’e gelmenin bir başka yolu da yakınlardaki Akrotiri Köyü‘nün limanından teknelere binmek. Red Beach ve Akrotiri yakınında bir otelde kalmak isterseniz otel tavsiyesi; Astarte Suits

red beach santorini
Red Beach

4- Monolithos Plajı

Fira’ya 6 km mesafedeki Monolithos Plajı Santorini’nin en ince kumlu plajıdır. Kumdan kale yapılabildiği için çocukların da en sevdiği plaj Monolithos’tur. Deniz çabucak derinleşmediği için ve küçük bir oyun alanı da olmasından dolayı çocuklar için uygun bir plajdır.  Santorini’liler de daha çok bu plajı tercih eder. Plajda şemsiye, şezlong, basketbol ve futbol sahası da mevcuttur. Monolithos’un çevresinde az sayıda tesis vardır ve burası hiç bir zaman fazla kalabalık olmaz.

santorini plaj, monolithos plajı
Monolithos Plajı

5- Ammoudi Koyu

Burası bir plaj değil, kayalıklardan denize atlanılan bir koy. Koyun üzerinde Santorini’nin en güzel minik köyü “Ammoudi Köyü” ile balık lokantaları bulunuyor. Buraya ulaşmak için Oia‘ya gelip buradan restoranların olduğu Ammoudi Limanı’na inen patikayı takip ederek aşağıya inmeniz ve denize paralel sol yöne doğru 5 dakika kadar yürmeniz gerekiyor. 300 basamaklı merdivenlerden oluştuğu için iniş çıkış biraz zahmetli. Atlayacağınız yer boyunuzu geçebileceği için yüzme bilmeyenlere bir uyarı. Ayrıca yüzme yerine giden yürüyüş yolunda zaman zaman yukarıdan taş düşebiliyormuş, dikkat! Oia bölgesinde otellerin fiyat ve standartları yüksektir, Oia’da kalmak isterseniz işte size otel önerilerimiz; Esperas, Fanari Villas.

Leave a Comment