Pompei Antik Şehri

Last Updated on 2 March 2024 by TT

Pompei Antik Kenti; Giriş Bileti, Saatler, Ücret, Ulaşım

Roma ve Napoli’den Pompei (Pompeii) Antik Şehri’ne ulaşım

Napoli şehir merkezine karayolu veya demir yolu ile yaklaşık 30 km mesafedeki modern Pompei şehrinin yakınlarındadır. Roma’dan Pompei’ye gitmek için en ekonomik ve pratik yolu özel otobüs (shuttle) ile gitmektir. Otobüs biletini buradan, giriş biletini de buradan satın alabilirsiniz. İkinci bir alternatif ise trenle gitmektir. Fakat Roma – Pompei arası direkt tren seferi yoktur. Bunun için Roma Termini Tren Garı’ndan önce Napoli’ye (yaklaşık 2 saat) ve Napoli’den de Sorrento trenine binerek 45 dakika süren Pompei Scavi‘ye gitmeniz gerekiyor. Pompei treni Napoli Merkez Garı’nın yakınındaki Garibaldi Station‘dan kalkıyor. İnmeniz gereken durak ise Porta Marina girişine en yakın olan Villa dei Misteri (Pompeii) istasyonu. Gidiş dönüş tren bileti fiyatları sezona ve yoğunluğa ve rezervasyon tarihine göre Roma-Napoli arası 30 € – 90 € arasında, Napoli-Pompei arasında ise 7 € – 20 € arasında değişmektedir. Pompei treni Napoli Central Station yakınındaki Garibaldi İstasyonu’ndan kalkar. Saatte iki sefer vardır ve tren bileti için kredi kartı kabul edilmez. Pompei Antik şehri’ne giriş bileti ücreti 18-22 € arasında değişir (2024).

Pompei Antik Şehri

Roma’dan Günübirlik Napoli ve Pompei Turları

Pompei (Pompeii) Antik Şehri İtalya’nın Campania Bölgesi’nin başkenti olan Napoli (Naples) şehrine yaklaşık 30 km mesafede olup, yılda 2.5 milyon ziyaretçisi ile dünyanın en iyi korunmuş Roma antik şehridir. Kazı çalışmalarının ilk başlandığı 1748 yılından bu yana tarih meraklılarının akın ettiği Pompei bugün UNESCO Dünya Mirası Listesindedir. Pompei Antik Şehri yakındaki Herculaneum Antik Şehri ve çevresine yayılmış olan Roma vilları ile birlikte MS 79‘da Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu metrelerce kalınlıkta toz ve kül tabakası ile kaplanmış, bu sebeple günümüze dek çok iyi korunarak gelebilmiştir.

Araştırmacılara ve tarihçilere göre bölgedeki ilk yerleşimler MÖ 7. veya 6. YY’da Helen kökenli Oscan’lar tarafından kurulmuştur. Şehir MÖ 4. YY’da Romalıların eline geçmiş, bir başkaldırıdan sonra MÖ 80 yılında tam bir Roma kolonisi olmuştur. Bu tarihten 160 yıl sonra, yani Vezüv Yanardağı’nın patladığı yıl olan MS 79’da Pompei, limanı, amfitiyatrosu, cimnazyumu, içme suyu dağıtım kanalları olan 20.000 nüfuslu bir şehir halinde idi.

Vezüv Yanardağı’nın patlaması sonucu şehrin tonlarca ağırlıkta ve yer yer 20 metreye ulaşan volkanik toz ve kül tabakası ile kaplanmasına ve şehirde yaşayanların bu kül tabakası altında yanarak ölümüne sebep olmuştur. Çeşitli araştırmalara ve tezlere göre insanların ölümüne sebep olan farklı etkenler olabilir ya da bu etkenlerin hepsi birden gerçekleşmiş de olabilir. Bu etkenler arasında en muhtemel olanlar şunlardır;

1- Ani patlama ile 300 dereceye kadar çıkan hava sıcaklığı sonucu ani ölüm

2- Toz ve kül bulutları sebebi ile ciğerlerinin tıkanarak nefes alınamaması

3- Şehri kaplayan toz ve kül bulutu altında kalarak nefes alınamaması

İnsanların ölüm biçimine dair teorileri ünlü Romalı tarihçi Genç Pliny‘nin (Pliny the Younger) yazdıklarından biliyoruz. Pliny, Pompei de olanları, patlamayı uzaktan izlemiş ve hatta insanların deniz yolu ile kurtarılması çalışmasına katılmış olan donanma amirali amcası Büyük Pliny‘den dinlemiştir.

Kalın kül tabakası ile kaplanmış olan Pompeii şehri 1500 yıl boyunca olduğu yerde unutularak o günkü hali ile kalmıştır. İlk defa burada bir şehir kalıntısı olduğu 1599’da anlaşılmış fakat ilk ciddi kazı çalışması 1748’de yapılmıştır. Şehri kaplayan ve zamanla incelmiş olan kül tabakası kaldırıldığında nem ve oksijen eksikliğinden dolayı kalıntıların çok iyi korunmuş olduğu görülmüştür. Bu sebeple Pompei’de ele geçen eserler Pax Romana (Roma Barışı) olarak bilinen Roma İmparatorluğu’nun en güçlü olduğu döneme dair çok değerli bilgilere ulaşılmasını sağlamıştır.

Pompei Antik Şehri ile İlgili Daha Fazla Bilgi

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

This post is also available in: English

Leave a Comment