Marsilya’da Ulaşım

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Marsilya’da Ulaşım Alternatifleri

Marsilya Fransa’nın ikinci büyük şehri olmasına rağmen göreceli olarak çok büyük bir şehir sayılmaz. Bu sebeple iki hattan oluşan bir metro sistemi ile etkin bir belediye otobüsü ağı şehirdeki toplu ulaşım için yeterlidir. Marsilya geniş ve engebeli bir alana yayılmıştır. Toplu taşıma araçları yaygın ve ucuzdur. Şehirde iki hatlı metro (M1, M2), üç hatlı tramvay (T1, T2, T3) ve şehrin her yanına geç saatlere dek çalışan otobüsler vardır. Tek ve aynı bilet ile tüm toplu taşıma araçlarından faydalanabilirsiniz. Fakat buna rağmen özellikle iş saatlerinde şehir merkezinde sık sık trafik sıkışıklığı görülür.

Marsilya’da ulaşım bir sorun olmasa da, şehrin ruhunu en iyi yürüyerek hissedeceksiniz. Marsilya çok büyük bir şehir olmamasına rağmen görmeye değer yerlerin bir çoğu Eski Liman’ın 700 metre – 2 km dışında kalır. Şehrin engebeli bir arazide kurulmuş olmasını ve yaz ortasında 40 dereceye çıkan nemli havayı da hesaba katarsanız toplu taşımayı kullanmanız gerekebilir.

marsilya metro haritası

Metro, Tramvay, Otobüs, İndirimli Kartlar

Marsilya toplu taşıma sistemi “RTM”‘dir. Metro, tramvay ve otobüslerde aynı bileti veya pass kartları kullanabilirsiniz. Biletler 1 saat için geçerlidir ve 1 saat içinde sınırsız indi bindi yapabilirsiniz. Fakat her binişte ve transferde biletlerinizi cihazlara işletmeniz gerekiyor. Bu cihazlar tramvay ve trenlerde platformda, metrolarda platform girişinde, otobüslerde de şoför yakınındadır.

* Tekli Biletler (ticket solo); otobüs şoföründen (1.90 €), metro ve tramvay istasyonlarındaki makinalardan (1.60 €) satın alınabilir.
* 10’luk bilet (Carte 10 Voyages); 13.50 € / 10 binişlik kart tekli bilete göre biraz daha ucuza gelir ve birden fazla kişi tarafından kullanılabilir. Satış noktası; tramvay ve metro istasyonlarındaki makinalar.
* City Pass Marseille; 1 veya 2 günlük bu kartlar tüm toplu taşıma araçlarında sınırsız ulaşım yanında 15 müzeye ücretsiz giriş, If Adası’na tekne turu ve tur treni ile Notre Dam De La Garde Bazilikası’na gidiş imkanı verir.

Metro

Marsilya’da ulaşım metro ile her noktaya ulaşmaz. Marsilya metrosu sadece 2 hatlıdır. M1 (Mavi Hat / Blue Line, Doğu-Batı istikameti) ve M2 (Kırmızı Hat / Red Line, Kuzey-Güney istikameti). Her iki hat da ana tren istasyonu olan ve limana 2-3 km mesafedeki Gare Du Sant Charles Tren İstasyonu’ndan geçer. Liman’dan sadece M1’e binebilir, Gare du Sant Charles’ta veya Castellane istasyonlarında diğer hatta geçebilirsiniz. Metro çalışma saatleri hergün 05:30 – 00:30 arasıdır. En merkezi metro istasyonları Vieux Port üstünde ve yakınındadır. Güncel metro çalışma saatlerine buradan bakabilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

30 hatlı otobüs sistemi şehrin her yanına çalışır.

Tramvay

Marsilya’da ulaşım için tramvay da kullanılır. Marsilya tramvayı T1 (Canebière/Noailles – Les Caillols arası), T2 (Euromediterranée – Blancarde arası) ve T3 olmak üzere üç hatlıdır. Tramvay çalışma saatleri hergün 05:00 – 00:30 arasıdır. Güncel tramvay çalışma saatlerine buradan bakabilirsiniz.

Çevre Şehirlere Ulaşım: Aix En Provence, Avignon, L’Estaque, Casiss

Marsilya – Aix En Provance Arası Ulaşım (32 Km)

“Gare du Saint Charles” Merkez Tren İstasyonu’ndan binilen trenlerle (yaklaşık 40-50 dk) veya bu tren garının arkasındaki şehirlerarası otobüslerle (40-60 dk) ulaşım mümkün. Fiyatlar değişmekle birlikte kişi başı tek yönde ortalama 10 € civarı. Taksi ile gidip gelmek isterseniz taksi şoförü ile anlaşarak ortalama 60-70 €’ya gidebilirsiniz. Fakat dönüşte taksi bulma sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Marsilya – L’Estaque Arası Ulaşım (11 Km)

“Gare du Saint Charles” Merkez Tren İstasyonu’ndan Miramas yönüne giden trenlerle, veya M2 veya T2 ile Joliette’e giderek 35 numaralı belediye otobüsüne binerek veya Vieux Port’tan yaz aylarında saatte bir kalkan teknelerle.

Marsilya – Paris Arası Ulaşım (775 Km)

Paris’in Gare de Lyon Tren istasyonu ile Marsiya’nın Gare de Saint Charles arasında çalışan hızlı tren ile (TGV) aradaki mesafe yaklaşık 3 saat 10 dakikadır. Bilet fiyatları tek yönde 110 – 200 € arası değişir. Yaklaşık 13 saat süren otobüs yolculuğu ise 50-60 € civarındadır. Otobüsler Marsilya Saint Charles Tren İstasyonu’nun arkasından kalkar.

Hızlı Tren (TGV)

Marsilya’dan Paris, Nice, Avignon, Lyon ve Toulouse’a ve Londra’ya (6.5 saatte) hızlı tren seferleri vardır.

Leave a Comment