Marsilya Plajları

Last Updated on 5 February 2024 by TT

Marsilya Plajları

Yılın 300 günü güneş alan Akdeniz şehri Marsilya’nın yakın çevresi birbirinden güzel, kumluk, taşlık, turkuaz renkli berrak denize sahip bazı plajlar olmasına rağmen şehir merkezi Vieux Port’tan yürüme mesafesinde olan sadece bir tane plaj (Plage des Catalans / Katalan Plajı) vardır. Marsilya’nın diğer plajları ise Katalan Plajın’dan itibaren güneye doğru belli aralıklarla sıralanır. Plajların deniz suyu şehirden uzaklaştıkça daha temiz ve berraklaşır.

Aşağıdaki listede şehir merkezinden dışına doğru sıralanan plajları görebilirsiniz;

1- Plage des Catalans (şehir plajı)

Eski Liman (Vieux Port’tan) 15-20 dakika yürüme mesafesinde, şehrin içinde olan bu kumluk plaj temiz bir denizi olmasına rağmen konumundan ve büyük bir plaj olmamasından dolayı Marsilya’nın en kalabalık plajıdır. Plaja bir dizi merdivenle iniliyor, cankurtaran, plaj voleybolu sahası, cankurtaran, yeme içme olanakları ve güzel bir If Kalesi / If Adası manzarası vardır. Plajın bazı zamanlarda aşırı kalabalık olmasından dolayı plaja kabul edilen kişi sayısı 1000 ile sınırlandırılmıştır. Yüksek sezonda çocuklar için aktiviteler ve su atında şnorkel kullananlar için bir sualtı takip yolu vardır.

Ulaşım; Eski Liman’dan 83 numaralı belediye otobüsü.

2- Vallons Kayalık Plajları

Katalan Plajı’nın olduğu koya girmeden Marsilya’nın Kornişi’nden (Corniche JF Kennedy) güneye doğru sahil boyunca ilerlediğinizde 10 dakika daha yürüdüğünüzde (Eski Liman “Vieux Port”‘dan 2.5 Km) Marsilyalı’ların denize girmeyi sevdiği bir seri kayalık göreceksiniz. Ayakkabılarınız uygun değilse kayalıklara iniş sıkıntılı olabilir. Bu kayalıklar kumluk değildir ve denize atladığınız yerler derin ve yosunlu olabilir fakat deniz Katalan Plajı’na göre daha temizdir.

Ulaşım; Eski Liman’dan 83 numaralı belediye otobüsü.

3- Prophete Plajı / Plage du Prophete (Peygamber Plajı)

Vallons kayalıklarından 3 km daha güneye doğru giderseniz beklentisi yüksek olmayanları memnun edecek, kumluk, temiz denizli ve her türlü olanağa sahip fakat pek de büyük olmayan Plage du Prophete’e ulaşacaksınız. Bu plaj Katalan Prophete plajı’ndan biraz daha büyük olmasına rağmen yüksek sezonda oldukça kalabalık olabilir. Bulunduğu bölge Marsilya’nın en varlıklı ailelerinin yaşadığı villalar bölgesidir.

Ulaşım; Eski Liman’dan 83 numaralı belediye otobüsü.

4- Prado Plajı / Plages du Prado

Eski Liman’dan 5 Km, Plage du Prophete’den 2 km daha güneyde olan bu Plages du Prado (Prado Plajı) Marsilya’nın en büyük ve geniş plajı olup Balnaire du Prado Parkı’nın önündedir. Yanyana iki plajdan oluşur. Parkın bulunduğu alan ve plaj 1970 yılında Marsilya metro inşaatında çıkan topraklar kullanılarak denizden dolgu yoluyla elde edilmiştir. Plajda özel bir etkinlik yok ise ve kalabalıktan ve gürültüden kaçıyorsanız denizi son derece temiz olan bu plaj size göre. Her yaz bu plajda plaj futbolu, Dünya Müzik Günü, sörf ve kite surf turnuvası gibi bir dizi etkinlik gerçekleşir.

Ulaşım; Eski Liman’dan 83 numaralı belediye otobüsü parkın başına dek getirir.

5- Bonneveine Plajı / Plages des Bonneveine

Plages du Prado’nun bitimindeki küçük dereyi geçtikten sonra ünlü Parc Borely (Borely Parkı) ile Plages des Bonneveine başlar. Parkın deniz bakan tarafında Marsilya Hipodromu ve Golf Sahası vardır. Plajın dereye en yakın olan kısmı Marsilya’nın ender doğal plajlarından biridir (Plages Epluchures).

Bu geniş plajın Borely Parkı’nın önündeki kısımları barlar, gece kulüpleri ve kafelerle doludur. Bir zamanlar Masilya’nın İbiza’sı şeklinde anılan bu küçük taşlı plajı bugün daha çok aileler tercih ediyor. Burada çocuk parkı, büyük bir dönmedolap, karuzel, voleybol sahası, kaykay, kilitli kasalar, cankuratan ve bir çok olanak mevcuttur. Denizi temiz ve berraktır.

Eğer çok az insanın olduğu, kumluk olmayan ve daha temiz bir deniz arıyorsanız Plage de la Vieille Chapelle aradığınız yer olabilir. Burası Plages des Bonneveinenin en sonundaki kafe/restoranın arkasındaki yoldan 200-300 metre yürüdüğünüzde ulaşacağınız dar taşlık alan. Çevredeki balıkçılar da denizin en temiz ve turkuaz rengi olduğu yerde denize girer.

Ulaşım; Metro M2 hattına binip Castellane’de inin ve 19 numaralı belediye otobüse binin

6-   Nudistler ve Gayler için “Plage Mont Rose”

Plages des Bonneveine’den 3 km daha ileride (Montredon’u geçtikten sonra) Mont Rose’un küçük limanını geçtikten hemen sonra yol üstündeki plaj değil fakat kayalık şerit Marsilya’nın şehre en yakın nüdist ve glbt denize girme bölgesidir.

Ulaşım; Metro M2 hattına binip Castellane’de inin ve 19 numaralı belediye otobüse binin.

Leave a Comment