Barcelona Plajları

Last Updated on 27 November 2019 by TT

Barselona plajları şehrin neredeyse merkezinden başlar. Şehre en yakın plaj La Rambla’nın bitiminden 20 dakika yürüme mesafesindeki Sant Sebastia ve Barceloneta Plajıdır. Barselona şehir içinden denize girilebilen temiz deniz ve plajlara sahip olan dünyanın ender metropollerdendir. Olimpik Liman (Port Olimpik)’ın her iki tarafı toplam 4.5 km uzunlukta 9 plajla çevrilidir. Bu plajlar 1992 olimpiyatları sürecinde şehre kazandırılmıştır. Tümünde ücret karşılığı şezlong ve şemsiye, ücretsiz kabin, tuvalet, duş imkanları ve bisiklet parkı vardır. “Chiringuito” adı verilen keyifli plaj barlarında gece yarısına dek yiyecek-içecekler servisi yapılır. Yaz aylarında bazı akşamlar plajlar plaj partilerine katılmak için gelen gençlerle dolar.

Deniz Temiz mi?

Zaman zaman dalgadan kaynaklı bulanıklılık veya kalabalıktan kaynaklı denizde poşetler vs görseniz de plajların hepsi mavi bayraklıdır.

Denizde Yüzmek Güvenli mi?

Plajların tümünde cankurtaranlar denizi sürekli izlemektedir. Ayrıca aşağıdaki işaretler o gün denizdeki risk durumunu belirler. Ayrıca Temmuz sonu ile Ağustos arası, suların en sıcak olduğu dönemlerde denizanaları görülebilmektedir. Derinizde tahriş olması durumunda yakındaki görevlilerden (Creu Roja – Kızılhaç Görevlileri) yardım isteyin.

  • Yeşil Bayrak; Güvenli, Yüzebilirsiniz
  • Sarı Bayrak: Dikkatli Yüzün
  • Kırmızı Bayrak: Yüzmek Yasaktır

Plajda Hırsızlık

Plajlarda güvenlik kasaları olmadığından eşyalarınızı asla sahipsiz bırakmayın. Hırsızlık olayları olabilmektedir.

Çıplaklık Serbest mi?

2011’de çıkan bir kanun ile sadece yasal olarak ancak Marbella Plajı’nda tamamen çıplak güneşlenmeye izin vardır. Ayrıca plaj dışındaki halka açık yerlerde de mayo ile gezmek yasaklanmıştır.

Deniz Suyu Sıcaklığı

Genellikle deniz suyu Hazirandan itibaren ısınmakta ve Ekim ayına dek girilebilir olmaktadır. Anlık deniz suyu sıcaklıklarını buradan öğrenebilirsiniz.

Plajlar

Sant Sebastia Plajı / Platja de San Sebastian

Otobüsler; 14, 16, 17, 39, 40, 45, 51, 57, 59, 64, 157. İmkanlar: İlk yardım, polis, informasyon, duş, wc, şemsiye-şezlong, vestiyer, yeme-içme, bisiklet parkı, çocuk parkı. Barselona’nın en eski ve en popüler plajıdır. Üst yaş grubu Barselonalılar, aileler ve turistlerin tercihidir.

Barceloneta Plajı / Platja de Barceloneta

Otobüsler: 6, 36, 41, 92, 141. İmkanlar: İlk yardım, polis, informasyon, duş, wc, kabin, talassoterapi merkezi, şemsiye-şezlong, vestiyer, yeme-içme, bisiklet parkı, çocuk parkı, spor olanakları (plaj voleybolu, plaj tenisi, masa tenisi, jimnastik). Sant Sebastia ile Olimpik Liman arasındaki 1100 m uzunlukta, imkanları en geniş ve en popüler plajdır. Merkeze en yakın plaj olması ve Barceloneta’nın restoran ve tapas barlarına yakın olması sebebiyle tercih edilir. Plajda uzun kalmayı seven aileler ve arkadaş grupları tercih eder.

Nova Icaria ve Bogatell Plajları / Platja Nova Icaria, Platja Bogatell

Otobüsler; 14, 16, 17, 39, 40, 45, 51, 57, 59, 64, 157. İmkanlar: İlk yardım, polis, informasyon, çocuk oyun parkı, duş, wc, vestiyer, şemsiye-şezlong, yeme-içme, bisiklet parkı, spor olanakları (plaj voleybolu, masa tenisi). Olimpik limandan sonra ardarda gelen bu iki plaj her yaş daha çok orta yaş ve üstü gruba hitab eder, nispeten daha sakin ve tenha olur.

Mar Bella Plajı / Platja Mar Bella

(Poblenou metrosundan yürüyerek 1.2 km). Otobüsler; 36, 71 ve 141. İmkanlar: İlk yardım, polis, informasyon, duş, wc, şemsiye-şezlong, vestiyer, yeme-içme, bisiklet parkı, çocuk parkı, spor olanakları. Ağırlıklı gençlerin ve geylerin tercih ettiği bu plajda çıplaklık daha normal karşılanır. Çeşitli su sporu imkanları mevcuttur. Mar Bella Barselona’nın en renkli ve eğlenceli plajıdır.

Nova Mar Bella Plajı / Platja Nova Mar Bella

Metro Selva de Mar’dan yürüyerek 900 m. Otobüsler; 36, 43 ve 141. İmkanlar: İlk yardım, polis, informasyon, duş, wc, vestiyer, şemsiye-şezlong, yeme-içme, bisiklet parkı, spor olanakları (plaj voleybolu, katamaran, kayak, yelken). En sondan bir önceki bu plaj çoğunlukla genç bayanların tercih ettiği sessiz bir plajdır.

Llevant Plajı / Platja de Levant

Metro Selva de Mar veya 7, 36, 41, 141 nolu otobüslerle ulaşabilirsiniz. 2007’de açılan bu en yeni ve en uzak plaj şehrin iş merkezine yakındır ve en tehlalarından biridir. Bar, restoran, duş, wc, cankurtaran olanakları vardır.

Leave a Comment