Barselona Çevresinde Gezilecek Yerler

Last Updated on 28 January 2024 by TT

Barselona çevresinde gezilecek yerler

Katalonya’nın başkenti Barselona çevresinde gezilecek yerler arasında en görmeye değer olanları tavsiye sırasına göre aşağıdaki listede bulabilirsiniz;

Barselona çevresinde gezilecek yerler

  1. Figueres’teki Salvador Dali Müzesi (trenle yaklaşık 2 saat)
  2. Girona şehri (trenle yaklaşık 1.5 saat)
  3. Sitges kasabası (trenle yaklaşık 25 dakika)
  4. Montserrat Manastırı (aktarmalı yaklaşık 1,5 saat)
  5. Port Aventura Eğlence Parkı (Tarragona, tren veya otobüsle yaklaşık 1 saat)
  6. Tarragona şehri (trenle yaklaşık 1 saat)
  7. Codorniu Şarap Mahzenleri (otobüsle yaklaşık 1,5 saat)
  8. Costa Brava Sahilleri (Lloret de Mar, otobüsle 1 saat)
  9. Andorra Prensliği (otobüsle yaklaşık 3 saat)
Barselona cevresinde gezilecek yerler
Barselona cevresinde gezilecek yerler; Montserrat Dağı ve Manastırı

Yukarıdaki tavsiyelere ilave olarak; Barselona’nın kuzeyinden Pireneler’e dek uzanan Costa Brava Sahilleri‘ni gezmek isterseniz özellikle Begur, Cadaques ve Tossa del Mar en güzel sayfiye yerlerinin başında gelir. Ayrıca sahilden içeride kalan Peratallada Köyü (Karayolundan Barselona’ya 1.5 saat, Girona’ya 35 km) fotoğraf tutkunlarının bayram edeceği küçük bir ortaçağ köyüdür. Barcelona’nın 1 saat güneyindeki Katalonya’nın ikinci büyük şehri olan (Roma döneminde Barselona’dan daha önemli bir şehir idi) Tarragona da alternatif bir gezi rotası oluşturabilir.

Barcelona’dan günübirlik çevre gezileri

Barselona’dan 1, 2 saat mesafelerde günübirlik ziyaret için gezecek pek çok yer vardır. Bir kaç gününüzü Barselona’yı gezmeye ayırdıktan sonra en az bir gününüzü de Barselona çevresi turlarına katılarak geçirebilirsiniz. Bu turlar arasında en popüler ve mutlaka görülmesi gereken hangisidir diye soracak olursanız, cevabımız; Salvador Dali Müzesi + Girona Şehri.

Salvador Dali'nin doğduğu Figueres şehri ve Salvador Dali Tiyatro Müzesi
Salvador Dali Müzesi, Figueres

Şarap ve bağcılık ile ilgileniyor iseniz yakın çevredeki özellikle Penedes şarapları ve Cava köpüklü şaraplarının üretildiği 1-2 saatlik mesafedeki Codorniu Bağ Evlerine Barselona’dan pek çok tur düzenleniyor.

Zaragoza ve Valensiya şehirleri; 3 saat

Alternatif olarak Katalonya dışına çıkarak trenle yaklaşık üçer saat mesafedeki Zaragoza veya Valensiya şehirlerine veya tren seferlerinin olmadığı, otobüsle gidebileceğiniz Pirene Dağları‘nın yamaçlarında kurulu Andorra Prensliği‘ni ziyaret edebilirsiniz. Andorra ziyareti için ayrıca bir vizeye ihtiyacınız yoktur ama pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın. Fakat, Andorra’nın başkenti La Vella Türkler için alışveriş cazibesini yitirmesi ve şehir olarak da pek bir güzelliği olmadığından artık rağbet görmemektedir. Yine de Andorra’ya gitmek isterseniz, Andorra’da dükkanların çoğu 14:30’dan itibaren kapanmaya başladığı için Barselona’dan çok erken bir saatte çıkmalısınız.

Leave a Comment