Barselona Çevresinde Gezilecek Yerler

Barselona çevresinde gezilecek yerler

Katalonya’da, Barselona çevresinde gezilecek yerler arasında en görmeye değer olanları tavsiye sırasına göre aşağıda bulabilirsiniz;

Barselona’nın çevresinde gezilecek yerlerin listesi

  1. Figueres’teki Salvador Dali Müzesi (trenle yaklaşık 2 saat)
  2. Girona şehri (trenle yaklaşık 1.5 saat)
  3. Sitges kasabası (trenle yaklaşık 25 dakika)
  4. Montserrat Manastırı (aktarmalı yaklaşık 1,5 saat)
  5. Port Aventura Eğlence Parkı (Tarragona, tren veya otobüsle yaklaşık 1 saat)
  6. Tarragona şehri (trenle yaklaşık 1 saat)
  7. Codorniu Şarap Mahzenleri (otobüsle yaklaşık 1,5 saat)
  8. Costa Brava Sahilleri (Lloret de Mar, otobüsle 1 saat)
  9. Andorra Prensliği (otobüsle yaklaşık 3 saat)
Barselona cevresinde gezilecek yerler
Barselona cevresinde gezilecek yerler, Montserrat

Yukarıdaki tavsiyelere ilave olarak; Barselona’nın kuzeyinden Pireneler’e dek uzanan Costa Brava Sahilleri’ni gezmek isterseniz özellikle Begur, Cadaques ve Tossa del Mar en güüzel sayfiye yerleridir. Ayrıca sahilden içeride kalan Peratallada Köyü (Karayolundan Barselona’ya 1.5 saat, Girona’ya 35 km) fotoğraf tutkunlarının bayram edeceği küçük bir ortaçağ köyüdür. Barcelona’nın 1 saat güneyindeki Katalonya’nın ikinci büyük şehri olan (Roma döneminde Barselona’dan daha önemli bir şehir idi) Tarragona da alternatif gezi noktalarınız olabilir.

Barcelona’dan günübirlik çevre gezileri

Barselona’dan 1, 2 saat mesafelerde günübirlik ziyaret için gezecek pek çok yer vardır. Bir kaç gününüzü Barselona’yı gezmeye ayırdıktan sonra en az bir gününüzü de Barselona çevresi turlarına katılarak geçirebilirsiniz. Bu turlar arasında en popüler ve mutlaka görülmesi gereken hangisidir diye soracak olursanız, cevabımız; Salvador Dali Müzesi + Girona Şehri.

Salvador Dali Müzesi

Şarap ve bağcılık ile ilgileniyor iseniz yakın çevredeki özellikle Penedes şarapları ve Cava köpüklü şaraplarının üretildiği 1-2 saatlik mesafedeki Codorniu Bağ Evlerine Barselona’dan pek çok tur düzenleniyor.

Zaragoza ve Valensiya 3 saat

Alternatif olarak Katalonya dışına çıkarak trenle yaklaşık üçer saat mesafedeki Zaragoza veya Valensiya şehirlerine veya tren seferlerinin olmadığı, otobüsle gidebileceğiniz Pirene Dağları‘nın yamaçlarında kurulu Andorra Prensliği‘ni ziyaret edebilirsiniz. Andorra ziyareti için ayrıca bir vizeye ihtiyacınız yoktur ama pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın. Fakat, Andorra’nın başkenti La Vella Türkler için alışveriş cazibesini yitirmesi ve şehir olarak da pek bir güzelliği olmadığından artık rağbet görmemektedir. Yine de Andorra’ya gitmek isterseniz, Andorra’da dükkanların çoğu 14:30’dan itibaren kapanmaya başladığı için Barselona’dan çok erken bir saatte çıkmalısınız.

Leave a Comment