Rijksmuseum, Amsterdam

Last Updated on 2 March 2024 by TT

Rijksmuseum; Online Giriş Bileti, Ücret, Ziyaret Saatleri

Rijksmuseum’a sıra beklemeden hızlı girmek için çok az bir fiyat farkı vererek biletinizi buradan alabilirsiniz. Adres; Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam, Hollanda. Tel: +31 (0) 206747 000. Açık Gün ve Saatler; yılın her günü 09:00 – 17:00 arası açıktır. Noel günü, Noel ertesi günü ve yılbaşı günü de açıktır. Giriş ücreti (2024); 22.5 € (18 yaş altı ücretsiz) Ulaşım; Central Station’dan 2 veya 5 numaralı tramvaya, Zuid İstasyonu’ndan 5 numaralı tramvaya, Sloterdijk İstasyonu’ndan 12 numaralı tramvaya, Amstel İstasyonu’ndan 12 numaralı tramvaya, Marnixstraat’dan 7 ve 10 numaralı tramvaya veya 145, 170, 172, 197 numaralı otobüs hatları Rijksmuseum’dan geçer.

Hollanda’nın en önemli ve zengin sanat müzesi olan Rijksmuseum (Rijks Müzesi / Hollanda Milli Müzesi) Amsterdam’da merkeze yakın olmakla birlikte yürüyüş mesafesinde sayılmaz. Rijksmuseum bir Amsterdam gezisinde mutlaka gezilmesi gereken yerlerin başında gelir. Müzede özellikle Rembrandt’ın ve diğer önemli Felemenk sanatçıların en önemli tablolarını görebilirsiniz. 

Rijksmuseum

Hollanda Milli Müzesi sanat ve tarihe adanmış bir müzedir. Müze, Van Gogh Müzesi’nin de yakında bulunduğu, Güney Amsterdam’ın Müzeler Alanı (Museum Square) bölgesinde yer alır. Rijksmuseum 1800 yılında Hague şehrinde kurulmuş, 1808’de Amsterdam’a taşınmıştır. Müze farklı binalarda barındıktan sonra bugünkü yerine 1885’te taşınmıştır. Müze binası 375 milyon €’luk restorasyondan sonra 2013’te tekrar açılmıştır. Hollanda’nın en büyük ve en çok ziyaret edilen sanat müzesi olan Rijksmuseum her yıl ortalama 2.5 milyon ziyaretçi ağırlar. 1200-2000 yılları arasına tarihlenen 1.000.000 parçadan oluşan oluşan koleksiyonun 8000 tanesi müzede sergilenir.

Rijksmuseum’da Görülmesi Gereken Önemli Eserler & Tablolar

  • Sir Thomas Gresham Portresi / Anthonius Mor (1560-1565); ünlü İngiliz tüccar eşiyle birlikte. Bu resimde gözalıcı bir gerçekçilik dikkati çeker.
Sir Thomas Gresham Portresi Anthonius Mor
Sir Thomas Gresham Portresi
  • Buzda Kayanlar ve Kış Manzarası / Hendrick Avercamp (1608); bu tablo ilk örnekleri 40 yıl sonra yapılacak olan kalabalık insan sahnelerinin olduğu ilk tablodur.
Buzda Kayanlar Kis Manzarasi Hendrick Avercamp
Buzda Kayanlar Ve Kis Manzarasi
  • Genç Otoportre / Rembrandt (1629); 22 yaşındaki otoportre muhteşem kontrast, derin ışık, gölgelerden oluşur.
Genç Otoportre Rembrandt
Genç Otoportre / Rembrandt
  • Isaac Massa ve Beatrix Van der Laen’in Evlilik Portresi / Franz Hals (1622); çift tabloda zenginlik ve statünün yanında relaks bir görüntü veriyor.
Isaac Massa Beatrix Van der Laen'in Evlilik Portresi
Isaac Massa Beatrix Van der Laen’in Evlilik Portresi / Franz Hals
  • Gece Vardiyası / Rembrandt (1642); sanatçının en büyük boyutlu, en kompleks, en hareketli ve en ünlü resmi tüm müzenin en önemli parçalarından biridir.
rembrandt, rijksmuseum
Gece Vardiyası / Rembrandt
  • Sütçü Kız / Vermeer (1660); Vermeer’in zengin insanları resmetmeyen tek tablosunda, içinde bir boş sepet, ayak ısıtıcı, ekmek ve sütten oluşan boş bir oda görüyoruz. Hizmetçi toprak kaptan dikkatlice döktüğü süte konsantre olmuştur.
Sütçü Kız / Vermeer
  • Çarşaf Dolabının Yanındaki Kadın / Pieter de Hooch (1663); ev içinden temiz ve uyumlu bir görünüm ve çok dikkat çekmeyen bir kontrast, çocukluk ve yetişkinlik, oyun ve iş, resim ve heykel, iç dünya ve dış dünya..
Çarşaf Dolabının Yanındaki Kadın / Pieter de Hooch
Çarşaf Dolabının Yanındaki Kadın / Pieter de Hooch
  • Mutlu Aile / Jan Steen (1668); alkol eşlğinde eğlenen, biraz da abartlı, mutlu bir aile tablosu.
  • Waterloo Savaşı / Jan Willem Pieneman (1824); eşzamanlı olmayan olaylar aynı tabloda resmedilmiştir. Bu olayların sonucu, 20 yıllık savaştan sonra Napolyon’un bozguna uğratılmasıdır. Güneş ışığı üstüne vuran Wellington, Fransızlara karşı İngiliz – Hollanda ordularına destek verecek olan Prusya ordusunun yolda gelmekte olduğunu öğrenir. Fransız ordusunun üstünde kara bulutlar dolaşırken kahramanlar güneş ışığı altındadır.
Waterloo Savaşı / Jan Willem Pieneman
Waterloo Savaşı / Jan Willem Pieneman
  • Jeremia Kudüs’ün Harab Edilmesine Üzülüyor / Rembrandt (1630); İncil’e dayanan hikayede Yeremya (Jeremiah) kralına düşmanların isteklerini yerine getirmezse Kudüs’ün yakılıp yıkılacağını bildirir. Uyarıya uyulmaz ve kehanet gerçekleşir. Yeremya son derece detaylı biçimde resmedilmiştir. Herbir saç ve sakal teli ile kıyafet kıvrımları görünür. Sırma işli örtü o derece gerçekçidir ki üç boyut duygusu verir. Geri planda yanan Kudüs ve gerçeği göremeyen kralın gözlerini ovuşturması resmedilmiştir.
Jeremia Kudüs'ün Harab Edilmesine Üzülüyor / Rembrandt
Jeremia Kudüs’ün Harab Edilmesine Üzülüyor / Rembrandt

* Bu blog sitesi üzerinden seyahat acentacılığı hizmetleri verilmemektedir. Sorumluluk Reddi, Gizlilik İlkesi, Kullanıcı Sözleşmesi sayfamıza giderek kullanım şartlarını buradan okuyabilirsiniz.

This post is also available in: English

Leave a Comment