Atocha Tren İstasyonu

Last Updated on 28 November 2019 by TT

Atocha Tren İstasyonu

Madrid Atocha Tren İstasyonu (Estacion de Madrid Atocha), Sol Meydanı’na yürüyerek 15-20 dakika, Prado Müzesine ise 5 dakika mesafededir. Atocha, Madrid’in en büyük ve ana tren garıdır. Sevilla, Granada, Malaga, Valencia, Zaragoza ve Barcelona gibi güney ve doğu şehirlerine, giden trenler ile hızlı trenler (AVE) ve şehir için banliyö trenleri buradan kalkar. Tüm bu tren seferleri İspanyol Tren İşletmeleri “RENFE” tarafından düzenlenir.

atocha tren istasyonu
Atocha Tren İstasyonu

Atocha Tren İstasyonu na gitmek için en kolay yol Atocha Renfe Metro İstasyonu’nda inmektir. Metro’da Atocha Renfe’de değil de Atocha İstasyonu’nda inerseniz 10 dakika kadar fazladan yürümeniz gerekir.
Atocha Tren İstasyonu ulaşım amacı dışında Madrid’in gezilmesi ve içine girilmesi gereken turistik cazibe yerlerinden biridir. Zarif bir mimarisi olan bu tren garı şehir turlarında turistlere mutlaka gösterilir.

Atocha Tren İstasyonu’nun İnşaası ve Mimari Özellikleri

1851 yılında açılışı yapılan tren garı geçirdiği büyük bir yangından sonra tekrar inşaa edilerek 1892’de tekrar açılmıştır. Tren garı ismini yakınlardaki Madrid’in en önemli üç bazilikasından biri olan ve Azize Atocha’ya adanmış olan kiliseden almıştır.

Yenileme projesi Paris Eyfel Kulesi’ni de inşaa eden Gustave Eiffell ile ortak çalışan Alberto Elissagne tarafından yürütülmüştür. İkinci tasarımda bina tasarımında dökme demir (ferforje)-tuğla birlikteliğine ağırlık verilmiştir. Garın bir kısmını örten çelik ve cam karışımı, 27 metre yükseklik,157 metre uzunluktaki tavan ters dönmüş kadırga formundadır.

İstasyonun ana salonu 1985-1992 yılları arasında baştan sona renövasyondan geçmiş ve ana salona alışılmamış bir biçimde, 4000 m2 alanı kaplayan devasa, tropik bir bahçe eklenmiştir. Bu tropik bahçenin ve içindeki hayvanların sağlıklı yaşayabilmesi için içerideki ısı ve nem oranı sürekli aynı seviyede tutulmaktadır.

Madrid 2004 Terör Saldırısı

El Kaide Terör Örgütü’nün New York patlamalarından sonraki en ölümlü saldırısı 2004 yılında Atocha Tren İstasyonu’nda gerçekleştirilmiştir. Garın açık alanındaki bir tende patlatılan bombalar sonucu 191 kişi hayatını kaybetti ve 1800 kişi yaralandı. İstasyonun dışında cadde üzerinde göreceğiniz gri ve silindirik anıt bu trajedide ölen siviller anısına konulmuştur. İçinde, bu acı olay karşısında duygularını yazıp içine atan yüz binlerce İspanyolun mesajları vardır.

Leave a Comment