Madrid Plaza Mayor ve Sol Meydanı

Last Updated on 12 July 2022 by TT

Madrid Plaza Mayor ve Sol Meydanı

Plaza Mayor ve Sol Meydanı (Puerta del Sol) Madrid’in en merkezinde Gran Via Caddesi’ne 200-400 metre mesafede, Madrid’in en merkezi ve en ünlü iki meydanıdır. İki meydan biribirinden bir kaç dakikalık yürüyüş mesafesindedir. Bu meydanlara gitmek için Sol Metro İstasyonu’nda inmeniz gerekir.

Plaza Mayor “Büyük Meydan

Türkçe’ye “Büyük Meydan” olarak tercüme edebileceğimiz Plaza Mayor, Sol Meydanı (Puerta del Sol) ile birlikte Madrid’in en büyük ve en ünlü iki meydanından biridir. Sol Meydanı’na sadece bir kaç yüz metre mesafedeki dikdörtgen biçimli bu devasa ve tarihi meydan Kral III. Philip zamanında, 1619’da inşaa edilmiştir.

Madrid Plaza Mayor ve Sol Meydanı
18. YY’da Plaza Mayor; Valazquez’in “Plaza Mayor’da Boğa Güreşi” tablosu

Meydanın ortasına Kral III Philip‘in 1616’da yapılmış atlı bir heykelini görebilirsiniz. Kral III Philip Madrid’e en çok hizmet eden krallardan biridir ve sarayı Valladolid şehrinden Madrid’e taşımıştır.

Herrerian tarzı tasarım

129 m X 94 metre ebatlarındaki Mayor Meydanı’nın çevresi 237 balkonu olan 3 katlı binalarla çevrilmiştir ve 9 çıkış kapısı vardır. Meydanın mimari planını Juan de Herrera adında zamanın ünlü bir matematikçisi çizmiştir. Daha sonra İspanya’nın bir çok şehrinde benzerleri yapılan bu tarz meydanlara mimarlıkta Herrerian tarzı meydanlar denmektedir.

Düğünler, idamlar, kutlamalar…

Madrid’in bu ünlü meydanı tarih boyunca pazar yeri, boğa güreşleri, taç giyme törenleri, kraliyet düğünleri gibi amaçların yanında engizisyon tarafından cezalandırılan insanların asıldığı ve yakıldığı meydandır. Madridliler düğün olsun, idamlar olsun meydanı doldurur, ya da balkonlardan meydanda olanları izlermiş. Öyle ki tariçiler meydana zaman zaman 50.000 kişinin sıkışarak doluştuğunu yazarlar.

Meydanı çevreleyen binalar tarih boyunca farklı amaçlarla kullanılmıştır. İlk inşaa edildiği yıllarda şehrin ileri gelenleri ve saray için çalışan memurları bu binaların içindeki dairelerde yaşamışlardır. Bugünde bu binalar halka açık kiralanabilen dairelerdir. Daire kiraları 700-1500 € arasında değişir.

Plaza Mayor ve tapas barları

Mayor Meydanı bugün de Madridlilerin ve turislerin bir araya geldiği en merkezi meydandır. Zaman zaman konserler düzenlenir, pandomim sanatçıları gösteriler yapar, güneşli havalarda etrafındaki kafelerde ve tapas barlarda oturulur. Fakat bu tapas barlar oldukça turistik olduğu için bazen yediğiniz yemekten veya fiyatlardan memnun kalmayabilirsiniz. Akşam saatleri 22:00’den itibaren meydandaki hareket azalır.

Plaza Mayor’da Madrid Belediyesi’nce sağlanan ücretsiz wi-fi internet hizmetinden de yararlanabilirsiniz.

Casa de la Panaderia “Fırıncı’nın Evi Freski”

madrid, mayor meydanı, fırıncının evi
Firinci’nin Evi freski; “Casa de la Panaderia”

Meydanı çevreleyen yapıların iki kule arasında kalan bölümü Fırıncı’nın Evi olarak adlandırılır. Bu yapı tarihte Kraliyet ofisleri ve Madrid Güzel Sanatlar Akademisi olarak kullanılmıştır. Bugün ise Madrid Belediyesi’nin Kültür İşleri Merkezi‘dir. “Fırıncı’nın Evi” denmesinin sebebi ortaçağda bu yapının alt kısmında bir fırın bulunması ve fırının sahibinin de bu binada yaşıyor olmasından gelir. Bu yapı ön cephesindeki freskleri ile ünlüdür. Orjinal freskler bir yangında yok olduğu için 1990’lı yıllarda tekrardan yapılmış, bugünkü halini almıştır. Freskeler Yunan Mitolojisi’nden sahneler anlatır.

Puerta del Sol “Sol Meydanı”

Madrid, puerta del sol, sol meydanı
Yarım daire güneş formlu “Sol Meydanı; sağda Madrid’in simgesi “Kocayemiş Ağacı ve Ayı” Heykeli, ortada meydanın mimarı III. Carlos Anıtı, solda Madrid Otonomi Binası

Güneş Kapısı anlamına gelen Puerta del Sol Meydanı Madrid’in en merkezi ve işlek meydanıdır. Burası aynı zamanda Madrid’lilerin en popüler buluşma noktası, protesto ve gösterilerin yapıldığı meydandır. Sol, Madrid’in en önemli ikinci meydanı olan Mayor Meydanı ile en büyük caddesi Gran Via’nın arasında olup her ikisine de bir kaç dakika yürüme mesafesindedir. Buraya gelmenin en kolay yolu meydanın ortasındaki Sol Metro İstasyonu’nunda inmektir. Puerta del Sol aynı zamanda tarihsel olarak İspanya’nın sıfır noktası sayılır. Meydan 18. Yüzyıl’da Madrid’in En İyi Belediye Başkanı Ünvanı (Elcalde) taşıyan III. Carlos tarafından inşaa ettirilmiştir. Meydanın ortasında III. Carlos’un bir Heykeli’ni görebilirsiniz.

Neden “Güneş Kapısı” denmiş?

Ortaçağda Madrid’i çevreleyen surların güneye açılan kapısı da aynı ismi taşıyordu ve kapının üzerinde bu ismi simgeleyen parlayan bir güneş figürü vardı. Bugünkü meydan, surlar yıkıldıktan sonra bu tarihi kapıya atıfta bulunarak yarım daire ve parlayan bir güneş biçiminde tasarlanmıştır. Meydandan Gran Via’ya doğru çıkan sokaklar da bu güneşin ışınlarını simgeler.

Sol Meydanı üstünde neler var?

Meydanın ortasında iki yerden Sol metro İstasyonu’na giriş çıkış yapılabilir.

Bugünkü halini 18. Yüzyılda alan meydanın etrafı 18. ve 19. Yüzyıllardan kalma binalarla çevrilidir. Bu yapılar içinde en önemli olan 1768’de inşaa edilmiş olan Kraliyet Merkez Postanesi (Real Casa de Correos) olarak kullanılmış olan binadır. Ortaçağda, İspanya’nın her yanından gönderilen postalar bu binaya gelir ülkeye buradan dağıtılırdı. Bu bina bugün Madrid Otonomi Yönetim Binası’dır ve önünde Madrid Belediyesi’nin 7 yıldızlı lacivert bayrağı dalgalanır. Yine bu meydan üstünde Madrid’in en büyük El Corte Ingles Mağazaları, bir Apple Mağazası (Alcala Caddesi yakınında) ile Madrid’in en ünlü ve en eski pastanelerinden “Pasteleria Mallorquina” (Calle Malor tarafı) ilginizi çekebilir.

Madrid’in simgesi

Ayı ve Kocayemiş Ağacı “Oso y Madrano”

Madrid Plaza Sol, Ayı Heykeli
Madrid’in sembolü “Ayı ve Kocayemiş Ağacı”

Madrid’in diğer bir simgesi ise kocayemiş ağacına tırmanıp meyve yiyen ayı figürüdür. Bu simge de Madrid’in tarihteki flora ve faunasına gönderme yapar. Meydanın Alcala Caddesi yakınında şehrin sembolü olan ünlü El Oso y El Madrano (Ayı ve Kocayemiş Ağacı) Heykeli her turistin önünde fotoğraf çektirdiği Madrid’in birincil sembolüdür.

7 Yıldızlı Bayrak

Madrid şehrinin ve Madrid Belediyesi’nin simgelerinden birisi lacivert üzerine 7 yıldızdır. Yedi yııldızın simge olarak seçilmesinin sebebi Küçük Ayı Takım Yıldızı’nın en büyük 7 yıldızının Madrid’ten çok iyi gözlemlenebilmesidir.

Sıfır Noktası Plakası

Meydandaki Madrid Otonomi Binası önünde kaldırıma işlenmiş olan tarihi “0 Noktası Plakası” Sol Meydanı’nı inşaa ettiren dönemin matematik manyağı olarak anılan kralı III. Carlos tarafından yaptırılmıştır. Burası o dönem Kraliyet Postanesinin önüdür. 18. Yüzyılda bu İspanya’nın dört yanından gelen mektuplar ülkeye tekrar buradan dağıtılırdı. Plaka üzerinde İspanya’nın dört yanına giden yolları görebilirsiniz.

Yeniyıl Saati

Madrid Otonomi Binası’nın kulesindeki dört taraflı saat İspanya’nın en ünlü saatidir. Her yılbaşı gecesi insanlar Sol Meydanı’nda toplanır, bu saate bakarak, 12’ye 12 saniye kala, her saniyede bir üzüm yiyerek yeni yılın gelişini kutlarlar. Bu olay her sene tüm İspanyol televizyonlarından canlı yayınlanır.

Tio Pepe İçkisi Reklam Panosu

1960’lardan bu yana Sol Meydanı’ndaki Apple Mağazası’nın olduğu binanın tepesinde, yıllar içinde meydanın sembolü olmuş olan ışıklı Tio Pepe reklamı durmakta idi. Tio Pepe Endülüs’te üretilen ünlü bir şeri (jerez) içkisi markasıdır. Apple firması bu 2014’te binayı satın aldığında bu reklam panosunu kaldırmak istedi fakat Madridliler direniş göstererek buna karşı çıktılar. Sonunda orta bir yol bulunarak reklam panosu meydana bakan başka bir binanın tepesine yerleştirildi.

Leave a Comment