Madrid Las Ventas Boğa Güreşi Arenası

Last Updated on 10 July 2022 by TT

Madrid Las Ventas Boğa Güreşi Arenası

Madrid Las Ventas Boğa Güreşi Arenası; Madrid Las Ventas Arenası (Plaza de Toros de Las Ventas) Madrid’in doğusundaki Salamanca bölgesinde yer alır. 1931 yılında inşaa edilen ve İspanya’nın en büyük boğa güreşi arenası olan Las Ventas’ın mimarı Jose Espeliu’dur. Las Ventas Arenası 25.000 kişilik kapasitesiteye sahiptir. “Tendidos” denilen oturma yerlerinin bilet fiyatları arenaya yakınlığına ve güneş alıp almamasına bağlı olarak ortalama 10 € ile 130 € arasında değişir. Arenanın mirari tarzı “neo-mudejar”dır. Mudejar, İspanyol ve Mağribi mimari öğelerinin birlikte kullanıldığı İspanya’da ortaya çıkmış olan eşsiz bir mimari tarzdır. Kırmızı tuğladan inşaa edilen arena, dışarıdan bakıldığında özellikle at nalı kemerleri ve dış cephede kullanılan seramikleri ile Fas / Arap mimarisini çağrıştırır.

madrid, las ventas arenası, boğa güresi
Mudejar mimari stilinde inşaa edilmiş olan Las Ventas Boğa Güreşi Arenası

60 metre çapındaki Las Ventas Arenası her biri 27 sıra oturma yerinden oluşan 10 oturma grubuna (tendidos) bölünmüştür. Bunların bazıları güneşte bazıları da gölgededir. Her ne kadar boğa güreşi sezonu Mart – Ekim ayları arasında, akşam saatleri, 6-7’den sonra başlasa da, yaz aylarında Madrid’de sıcaklığın bazen 40 dereceyi bile aşması ve güneşin geç saatlerde batması sebebiyle gölgededeki oturma yerleri daha pahalıdır.

La corrida ve toriles

İspanyolca’da boğa güreşine “corrida” denir. Corrida’nın başkanı 10. tendidos’ta oturur. Ayrıca yine mudejar tazrda tasarlanmış olan Kraliyet Locası’nın özel asansörü ve tuvalet banyosu vardır. Kraliyet locasının karşısında kapalı tribünde saat bulunur. İç arenanın 5 kapısı vardır ayrıca boğaların salındığı 3 özel kapı (toriles) daha vardır.

Las Ventas Arenası sadece boğa güreşleri için değil büyük konserler için de kullanılır. Dünyaca ünlü bir çok şarkıcı ve grup burada sahne almıştır. Bunlardan bazıları; Diana Ross, AC/DC, Radio Head, Kylie Minoque, Coldplay…

İspanya’da boğa güreş, yasak mı?

İspanyolların geleneksel olarak genellikle kırsal alanlarda ve köylerde hayvanlarla yaptıkları bir çok oyunlar vardır. Bu oyunların bazıları hayvanlara eziyet etmeye dek varır. Avrupa Birliği bu oyunların bazılarını yasaklatmış olsa da hala köylerde oynayanlar vardır. Boğa güreşleri ise bu oyunlardan sadece birisidir ve en ünlü olanıdır. Tüm İspanya’ya yayılmış olduğu için yıllarca geniş halk kitlelerince destek görmüştür. Fakat Avrupa Birliği’nin boğaların oyun için öldürüldüğü bu oyunları engelleme gücü (bazı girişimleri olsa da) henüz maalesef yok. Gün geçtikçe popüleritesi azalan boğa güreşlerini destekleyen İspanyolların yüzdesi son yapılan kamuoyu yoklamasına göre ise sadece % 13. Bu kesim maalesef hayvanların zevk için öldürüldüğü bu oyunu bir gelenek olarak görüyor ve destekliyor. İspanya’da boğa güreşleri sadece başkenti Barselona olan Katalonya eyaletinde yasaklanmıştır. Bunun dışındaki tüm İspanya’da serbesttir.

Leave a Comment