Madrid Cibeles Çeşmesi ve Meydanı

Last Updated on 10 July 2022 by TT

Madrid Cibeles Çeşmesi ve Meydanı

Ulaşım; Metro Banco de Espana, Madrid. Yürüyerek gitmek isterseniz Gran Via Caddesi’nden ve Alcala Caddesi’nden aşağıya doğru yürüdüğünüzde Madrid’in en prestijli üç caddesi olan Paseo del Prado, Paseo de Recoletos ve Alcala Caddeleri‘nin birleştiği yerde ünlü Cibeles Meydanı’nı ve meydanın ortasında Madrid’in en güzeli çeşmesi Cibeles Çeşmesi’ni göreceksiniz. Meydanın çevresi ihtişamlı üç neo klasik yapı ile çevrilidir; Cibeles Sarayı (Palacio Cibeles), İspanya Merkez Bankası (Banco de Espana) ve Linares Sarayı (Casa de America).

Madrid Cibeles Belediye Sarayı

madrid, cibeles çeşmesi, cibeles sarayı
Cibeles Meydanı’ndaki Cibeles Sarayı ve önünde Cibeles Çeşmesi

1919 yılında inşaa edilen ve 2011’e dek Madrid Merkez Postanesi (Palacio de Comunicaciones) olarak işlev gören Cibeles Meydanı üzerindeki bu neo-klasik yapı Madrid’in en göz alıcı bir kaç yapısından biridir. Arkaya doğru geniş bir alan kaplayan bina 5 kat üzerine 30.000 m2’lik alan üzerinde inşaa edilmiştir. Bina 2011 yılından itibaren Madrid Belediye Binası (Ayuntamiento de Madrid) olarak kullanılmaktadır.

Cibeles Çeşmesi (Fuente de Cibeles)

Madrid’in en ikonik ve zarif anıtı olan Cibeles Anıtı bu meydana İspanya Kralı III. Carlos tarafından 1782’de heykeltraş Ventura Rodriguez‘e yaptırılmıştır. Anadolu’da, Friglerde, Grek ve Roma Kültürü’nde özel bir yere sahip olan Tanrıça Cibeles Anadolu kültüründe Kibele olarak bilinen Bereket Tanrıçası’dır. Anıtta Yunan mitolojisinde geçen “Cibeles’in sevgilileri Hippomenes ve Atalante’yi arslana çevireren arabasına koşması” hikayesi tasvir edilmiştir.

Bu çeşmenin popüler kültürdeki en bilinen yanı Real Madrid taraftarlarının Şampiyonlar Ligi, La Liga ve Kraliyet Kupası’nda kazandıkları maçlar sonrası Cibeles Meydanı’na akın ederek zaferlerini Cibeles Çeşmesi’nin etrafında kutlamalarıdır. Kutlamalarda çeşmenin etrafı Real Madrid Futbol Kulübü’nün bayrağı ile sarılır.

Cibeles Meydanı (Plaza de Cibeles)

Madrid Merkez, Salamanca ve Retiro semtlerinin kesişim yerindedir. Meydanın adı 1900 yılında Madrid Meydanı (Plaza de Madrid) iken daha sonra Plaza de Castelar ve en sonunda da Cibeles Çeşmesi’nin yerleştirilmesi ile Cibeles Meydanı olarak değişmiştir.

Leave a Comment