İspanyol Kraliyet Sarayı, Madrid

İspanyol Kraliyet Sarayı, Madrid

İspanyol Kraliyet Sarayı (Palacio Real); En yakın metro istasyonu, Metro Opera. Ziyaret Saatleri, Açık Günler (Sarayın içi ve bahçesi Campo del Moro); Ekim-Mart arası hergün 10:00-18:00, Nisan-Eylül arası hergün 10:00-20:00 (Belli değişken tarihlerde kapalı olabilmektedir; güncel tarihleri buradan kontrol edebilirsiniz). Giriş Ücreti; 10 € (Saray bahçeleri Campo del Moro Park ücretsizdir).

Madrid Kraliyet Sarayı (Palacio Real de Madrid) İspanya Kraliyet Ailesi’nin Madrid’teki resmi rezidansıdır fakat sadece resmi resepsiyonlar ve seremoniler için kullanılır. Saray günümüzde İspanyol Milli Miras Ajansı “Patromonio Nacional” tarafından işletilir. Kraliyet ailesi şehrin dışındaki küçük Zarzuela Sarayı’nda yaşar. Madrid Kraliyet Sarayı konum olarak Plaza de Espanya (İspanya Meydanı) ile Plaza Mayor’a yaklaşık aynı mesafededir; her iki meydandan da yürüyerek 8-10 dakika.

Madrid kraliyet sarayının içinde ne var?

135.000 m2 alana sahip olan sarayın 3418 odası vardır. M2 genişliği olarak Avrupa’nın en büyük sarayıdır. İçerisi göz kamaştırıcı bir zenginliği sergiler. Sarayın sadece belli odaları ve bölümleri gezilebilir. Saat ve halı koleksiyonu çok zengindir. Resim sanatına ilgi duyanlar içeride Caravaggio, Velazquez, Goya, Giovanni Battista gibi tanınmış ressamların eserlerini görebilir. Kraliyet Cephanesi (zırhlar, silahlar…), porselenler, gümüş takımlar, değerli mobilyalar ve Stradivarius yaaylı çalgıları koleksiyonu gibi çok zengin kraliyet koleksiyonları içeride görebilirsiniz.

madrid kraliyet sarayının içi
Kraliyet Sarayı’nın içi;  Taht Odası “Sala de Trono”

Sarayın sağ cephesindeki Sabatini Bahçeleri ile arkasındaki Compo del Moro Bahçesi’ni ücretsiz gezebilirsiniz.

Sarayın tarihi ve mimari özellikleri

Sarayın bulunduğu yerde daha önce 9. Yüzyılda, Endülüs Emevileri’nin Sultanı I. Muhammed tarafından yapılmış, Toledo için ileri karakol vazifesi gören bir kale (alcazar) ve yakınında Mayrit yerleşimi bulunuyordu. 1085’te Kastilyalı VI. Alfonso tarafından alınan kale ve şehir yakılıp yıkılmış ve yüzlerce yıl o hali ile bırakılmıştı. 16. Yüzyıl’da Madrid’in başkent olması ile bu kalenin yerine yeni bir kale inşaa edilmişti. Fakat 1724 yılında bu kale yanınca dönemin Burbon Kralı V. Philip aynı yere bugünkü sarayı inşaa etme kararı aldı. İnşaat 1738-1755 yılları arasında tamamlandı. Saray mimari tarz olarak Berniniesque (İtalyan sanatçı Bernini’nin tarzı) tarzında tasarlanmıştır. Mimari çizimleri ve tasarımı ünlü İtalyan mimar Filippo Juvarra tarafından yapılmış, Juvarra ölünce inşaatı öğrencisi Giovanni Battista tamamlamıştır.

Sarayda kimler yaşadı?

Saraya ilk yerleşen, 1764’te III. Charles, son yaşayan kral da yine Burbon Hanedanlığı’ndan gelen bugünün İspanya Kralı olan VI. Felipe’nin dedesi, XII. Alfonso’dur (1886-1931).

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x