Madrid Retiro Parkı ve Alcala Kapısı

Last Updated on 10 July 2022 by TT

Madrid Retiro Parkı ve Alcala Kapısı

Birbirine yürüyüş mesafesindeki Retiro Parkı ve Alcala Kapısı Madrid’te gezilecek yerlerin başında gelir. Retiro Parkı’na Cibeles Meydanı yönünden girerseniz zaten Alcala Kapısı’nın yanından geçeceksiniz. Retiro Parkı’na gitmeyi planlıyorsanız güzergahınızı Prado Müzesi veya Tyhssen Bornemisza Müzesi Ziyareti > Cibeles Çeşmesi > Alcala Kapısı > Retiro Parkı (ya da tersinden) şeklinde yaparak zaman kazanabilirsiniz.

Retiro Parkı (Parque del Buen Retiro)

19. Yüzyıl’a dek Kraliyet ailesine ait olan Madrid’in bu en büyük parkı ve yeşil alanı Kral XII. Alfonso tarafından 20. YY başında Madrid halkına hediye edilmiştir. İspanyolca kelime anlamı “Güzel veya Keyifli İnziva” anlamına gelen yemyeşil Retiro Parkı 15.000 ağaç ve 1,4 km2 büyüklüğü (Londra Hyde Park ile aynı büyüklükte) ile Madrid’in ortasında adeta bir yemyeşil bir ormandır. 9 kapısı olan parka girmeden fazla yürümemek için hangi kapıdan girip çıkacağınızı planlamanız pratik olacaktır.

retiro parkı, palacio de cristal, madrid, kristal saray
Retiro Parkı “Kristal Saray (Palacio de Cristal)

Retiro Parkı sadece yeşil alandan ibaret değildir; büyük bir yapay havuz, heykeller, sanat eserleri, spor sahaları, yürüyüş yolları ve bir saray bunlardan bazıları.

Bu arada Retilro Parkı’na güvenlik sebebi ile gece girilmesi tavsiye edilmemektedir.

Retiro Parkı’nın içinde ne var?

  • Estanque del Retiro / Retiro Yapay Gölü; Alcala Kapısı tarafından girerseniz fazla yürümeden bu muhteşem göle ulaşabilirsiniz. Parkı Madrid halına hibe eden Kral XII Alfonso Anıtı ile taçlandırılmış gölde sandal kiralayabilirsiniz.
  • Kristal Saray (Palacio de Cristal): 1887’de cam ve metalden yapılan bu güzel yapı Filipinler’den getirilen tropik bitkilere sera olması için inşaa edilmiş fakat şu anda sanat galerisi olarak kullanılıyor.
  • Gül Bahçesi (Roselada) ve Düşen Melek Heykeli; Her türden güllerin açtığı bu gül bahçesinde dünyanın tek halka açık şeytan (Lucifer / Cennetten Düşen Melek) heykelini görebilirsiniz. 1922’de Ricardo Bellver tarafından yapılmıştır.
  • Hatıra Ormanı (Bosque del Requerdo): 11 Mart terör kurbanları anısına yapılan bir tepecik.
  • Arjantin Yolu (Paseo de la Argentina): 1750’lerde yapılmış, kraliyet ailesine ait heykellerin sergilendiği bir yürüyüş yolu.
  • Casita del Pescador (Balıkçı’nın Kulübesi): göl içinde küçük fantastik bir kulübe
  • Sincaplar: Ağaçtan inen sincapları elinizle besleyebilirsiniz.

Alcala Kapısı (Puerta Alcala de Madrid)

Madrid, Alcala Kapısı, Puerta de Alcala
Alcala Kapısı “Puerta Alcala”

Plaza de Independencia (Bağımsızlık Meydanı) Meydanı’nda bulunan Alcala Kapısı, Retiro Parkı’nın giriş kapısına çok yakındır. Alcala ismi Arapça kökenli bir kelime olup “el-kale” yani “kale” kelimesinden gelmektedir. Bu anıta Alcala denmesinin sebebi ise üzerinde bulunduğu bu yolun Madrid’in batısındaki Alcala de Henares (Henares Kalesi) Şehri’ne gitmesidir. 18. Yüzyıl’da Madrid henüz bakımlı ve gelişmiş bir şehir değilken dönemin Kralı XII. Alfonso şehre yeni ihtişamlı eserler kazandırmak istemiş ve sadece bir patika olan Alcala de Henares Yolu’nu 1778‘de genişleterek üzerine bu neo klasik anıtsal kapıyı koydurmuştur.

Leave a Comment