Madrid Gezi Rehberi

Last Updated on 22 March 2023 by TT

Madrid Gezi Rehberi

Madrid Gezi Rehberi; bu rehber sayfada, İspanya’nın başkenti ve en büyük kenti Madrid’in gezilecek yerleri, önemli müzeleri, en iyi et ve balık restaurantlar ve tapas barlarının yanında şu alanlarda turistik bilgiler bulabilirsiniz; Madrid’e has yerel yemekler, metro saatleri, metro haritası, havalimanı taksi ulaşımı, gece hayatı, en iyi flamenko şovlar, Toledo, Segovia, Avila gibi Madrid’in çevresinde gezilecek yerler üzerine bilgiler. Verilen bilgiler 2018-2019 yılları itibarı ile geçerli olup zamanla bilgilerde değişiklikler olabilmektedir. Bunu dikkate almanız rica olunur.

Madrid’de gezilecek yerler 

Madrid’de gezilecek yerlerin çoğu şehrin merkezi ve merkezin yakın çevresinde toplanmıştır. Bu yerlerin çoğu Salamanca semti, Plaza Espana Meydanı, Plaza Mayor Meydanı, Gran Via ve Atocha arasında kalan bir kaç km2 büyüklükteki alanda yoğunlaşmaktadır. Las Ventas Boğa Güreşi Arenası ve Barnebeu Stadyumu bu bölgenin uzağında kalır. Madrid’de gezilecek yerlerin tam listesi aşağıdadır;

Gran Via Caddesi

Madrid’de gezilecek 10 önemli yer

  1. Prado Müzesi
  2. Thyssen Bornamizsa Müzesi
  3. Arte Reina Sofia Müzesi (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía)
  4. Gran Via, Plaza Espanya, Cervantes Anıtı
  5. Puerta Del Sol Meydanı
  6. Plaza Mayor Meydanı
  7. Kraliyet Sarayı; Palacio Real
  8. Retiro Parkı ve Alcala Kapısı
  9. Barnabeu Stadyumu
  10. Las Ventas Boğa Güreşi Arenası

Madrid nasıl bir şehirdir?

İber Yarımadası’nın tam ortasında İspanya’nın denizlere en uzak noktasında çorak topraklar üstüne kurulmuş olan Madrid’i Ankara ile kıyaslayabiliriz. Madrid hem denizden uzak olması hem de en yüksek rakımda kurulu başkent

İspanya Madrid

olması sebebi ile yaz kış, gece gündüz ısı farkları çok yüksektir. İçinden nehir geçmeyen ya da denize çıkışı olmayan bir başkent olarak Ankara ile birlikte Avrupa’da bir örneği daha yoktur. Madrid göreceli olarak İspanya’nın yeni şehirlerinden biridir.

Madrid’in tarihi ve mimarisi

Madrid’deki ilk yerleşim pek çok İspanyol şehri gibi binlerce yıl öncesine değil, sadece 12. Yüzyıla dayanır. 12. yüzyılda Toledo’ya giden Müslümanlarca bir kale inşaası ile başlar Madrid’in tarihi. O günden bu güne Madrid’de çok sayıda saraylar, manastırlar ve müzeler inşaa edilmiştir. Madrid turistik açıdan Barcelona kadar popüler olmasa da gerek dünyanın en önemli sanat müzelerinden üç tanesi (Prado, Reina Sofia ve Thyssen Müzeleri) buradadır. Sadece bu müzeler dahi Madrid’e gelmek için tek başına bir sebep olabilir. Madrid her seferinde Barcelona ile kıyaslansa da aslında iki ayrı dünya kadar birbirinden farklı iki şehirdir. Başkent olması, nüfusunun daha fazla olması, denizlere çok uzak olması ve Katalan değil gerçek İspanyol (Kastilyan) olması Madrid’i Barselona’dan apayrı bir yere koyar.

Madrid’de yaşam nasıldır?

Madrid denizden uzak kalamayanların dahi ayrılmakta zorlanacağı, tekrar tekrar gelmek isteyeceği bir büyüye sahiptir. İhtişamlı neo klasik binalar, kalabalık sokaklar, 24 saat yaşayan barları, kahvaltı salonu dahi olan gece kulüpleri, kulüplerden çıkanların sabaha karşı 4’te yarattığı trafik sıkışıklığı, oturacak yer dahi bulamayacağınız restoran ve tapas barları, özgürlüğü iliklerinize dek hissedebileceğiniz renkli, bohem ve marjinal yaşam olanakları ve en önemlisi Kastilya’nın samimi, cana yakın insanları…belki de bir çoklarının yaşadığı gibi Madrid size de denizi hatırlamanıza hiç fırsat vermeyecek ve siz de bu şehri seveceksiniz.

Leave a Comment